Akik kaptak már tőlem tanácsadás anyagot, azok tudják, hogy mennyire teakedvelő vagyok és mekkora hangsúlyt helyezek a különböző teafélék kúraszerű fogyasztására egyes egészségügyi tünetek és kondíciók esetén (kiegészítő terápiaként, nem önálló csodaszerként!).
Szerintem a teázás nagyon praktikus módja a napi folyadékszükséglet biztosításának is, hiszen jó alternatívája az ízetlen víznek és még kalóriákat sem tartalmaz.
A meleg folyadék kortyolgatása kiváló stresszoldó, ilyen melegben pedig jégkockákkal tálalva frissítő és hűsítő hatású lehet. Ráadásul a gyógyteáknak rengeteg pozitív hatása van, ami miatt akár célzottan egy-egy élethelyzetben vagy bizonyos kellemetlen tünetek esetén is hatékonyan alkalmazhatók.
Az egyes teafélék külön-külön is fogyaszthatók, de megfelelő kombinációban és tudatosan összeállított arányban eredményesebben hozzájárulhatnak a céljaitok eléréséhez.
Tudtad?
A rendszeres teafogyasztás számos kardiovaszkuláris mutatóra pozitív hatással van:





Ebben az esetben valódi, teacserjéből készült, teafűből főzött teákról van szó, nem Lipton, Pickwick és társai filteres teákról és semmiképpen sem teának álcázott gyümölcsaromás készítményekről
Felsorolok nektek néhány TEÁT a kedvenceim közül:
Zöld tea, fehér tea, oolong tea, pu-ehr tea
Hatásai: élénkít, javítja a vérkeringést és a sejtek oxigénellátását, növeli a fizikai és szellemi teljesítményt, segít a vércukorszint stabilizálásában, javítja az inzulinérzékenységet, javítja a közérzetet és a bőr állapotát, gyulladáscsökkentő, antioxidáns
Mikor ajánlott: a nap első felében, van minimális koffeintartalma, de hosszabb áztatással csökken a koffeintartalom
Maté tea (yerba mate)
Hatásai: élénkít, csökkenti az étvágyat és a vércukorszintet, serkenti az agyműködést, segíti a zsírmobilizációt, antioxidáns
Mikor ajánlott: a nap első felében; van minimális koffeintartalma; szellemi munka és tanulás esetén (folyamatos fogyasztás esetén max. 60 napig, max. 3bögre/nap)
Vörös tea (rooibos)
Csalán tea
Hatásai: vízhajtó, csökkenti az allergiás reakciókat, gyulladáscsökkentő, segít a vércukor stabilizálásában, hormonoptimalizáló
Mikor ajánlott: kúraszerűen (3 hétig napi 2x, majd 3 hét szünet)
Gyömbér tea (gyömbérgyökér leforrázva)
Hatásai: segíti az emésztést, optimalizálja az étvágyat, gyulladáscsökkentő, anti-aging hatású, javítja a memóriát és a reakcióidőt, enyhíti a fejfájást és a migrént, optimalizálja a nemi hormonok termelődését, enyhíti a PMS tüneteket, javítja az inzulinérzékenységet
Mikor ajánlott: étkezés után
Borsmenta tea
Hatásai: segíti az emésztést, megnyugtatja a gyomrot, csökkenti a puffadást, a gázképződést, a fejfájást és a migrént, enyhe fájdalomcsillapító, közérzetjavító
Mikor ajánlott: étkezés közben/után
Citromfű tea
Hatásai: közérzetjavító, nyugtatja az idegrendszert és a gyomrot, javítja a bélflóra állapotát, az alvás minőségét és a memóriát
Mikor ajánlott: estefelé, stresszes időszakban, lehangoltság esetén
Édesgyökér tea
Hatásai: csökkenti az édesség utáni sóvárgást és a stresszt, közérzetjavító, segíti az emésztést, csökkenti a puffadást, gyulladáscsökkentő, kiegyensúlyozó hatású
Mikor ajánlott: étkezések után (forrázás után hagyd állni legalább 20-30 percig), érdemes más teával keverni; magas vérnyomás esetén kerülendő!
Mire érdemes figyelni a gyógynövényteák fogyasztásakor?
Mindig be kell tartani a felhasználási javaslatot! Ugyanúgy túl lehet adagolni őket, mint a gyógyszereket és mellékhatások is előfordulhatnak. Bizonyos teákat kúraszerűen célszerű fogyasztani, másokat megelőzésképpen is lehet. Előbbi esetén a kúra után szünetet kell tartani. Ha megelőzésképpen fogyasztjuk a teákat, tehát csak heti 2-3 alkalommal, akkor nem szükséges a szünet. De vannak szünet nélkül, napi szinten fogyasztható teafélék is. Erről érdemes bővebben tájékozódni! Ahogy gyógyszerek esetében is, úgy a gyógynövényekre is igaz az alábbi állítás: „Kis mennyiségben orvosság, nagy mennyiségben méreg!”
A gyógyteákat lehet a legtöbb gyógyszerrel együtt használni, sőt kiegészítő terápiaként szinte minden betegség esetén ajánlott. Azonban a gyógyszer és a gyógytea fogyasztása között minden esetben teljen el legalább 2 óra, hogy ne zavarják egymás felszívódását. De egyes gyógynövények kölcsönhatásba léphetnek egyes gyógyszerekkel, így gyógyszer szedése esetén mindenképpen egyeztess a gyógynövényteák alkalmazásáról a kezelőorvosoddal!
A legtöbb gyógytea éhgyomorra szívódik fel a leggyorsabban, ezért reggeli órákban javasolom a fogyasztását. A főbb étkezések után 3-4 órával az ember éhgyomri állapotba kerül, tehát ezekben az időszakokban is gyorsabb a felszívódási idő. De vannak olyan teák is (pl. borsmenta), amik kifejezetten étkezés közben/után előnyösek, míg más gyógynövényteák a nyugtató hatásuk miatt inkább estefelé (pl. kamilla).
Minden szervezet sajátosan reagál a gyógynövényekre, így érdemes először kisebb mennyiséggel kísérletezni, a hatásával szemben pedig türelmesnek lenni.
A teákat édesítheted édesítőkkel vagy ízesítheted valódi citromlével. A citromot ne tedd forró teába, mert semlegesíted a jótékony hatásait (pl. C-vitamin tartalom, antioxidánsok, enzimek), tehát várd meg, amíg ihatóra kihűl!
Ügyelj rá, hogy a tea fű és a kész tea ne érintkezzen alumínium vagy réz eszközzel (kiskanál, fém bögre, teaszűrő), mert attól erősen romlik a hatásfoka! Használj helyette papír, szilikon, rozsdamentes acél vagy BPA-mentes műanyag teaszűrőt!
A gyógynövényteákat forrásban lévő vízzel öntsd fel, viszont az antioxidánsokat tartalmazó teákat (pl. zöld tea, fehér tea, csipkebogyó) forró, de NEM forrásban lévő vízzel készítsd vagy hidegen áztasd!
A teákat ajánlott teafűből elkészíteni. Léteznek ugyan jó minőségű filteres teák is (a szálas filterek), amik szintén megfelelőek és praktikusak lehetnek, de a filteres teák többségébe csak a „maradék” kerül, amit teafűként már nem tudtak eladni, így azoknak a hatásfoka is alacsonyabb. Ráadásul maga a filter gyakran tartalmaz műanyagot és egyéb xenoösztrogéneket is, ami a forró víz miatt kioldódhat a teába és megzavarhatja a hormonrendszer működését.
Mielőtt teát vásárolsz, mindig ellenőrizd az összetevőknél, hogy ne tartalmazzon hozzáadott cukrot (pl. grillázsdarabokat, karamellt)!
Konkrét teaajánlásokat a Kinga Receptjei oldalon, az „Alapanyagok és termékek” menüpontban találsz (beszerzési helyek megjelölésével):
