Hallottál már a taurinról? A legtöbb embernek talán az jut róla eszébe, hogy ez szokott lenni az energiaitalok egyik összetevője, így emiatt talán negatív lehet a megítélése. Holott az energiaitalokba csak a túlzott koffein tartalmuk által okozott kellemetlen mellékhatások enyhítése miatt teszik bele, illetve a koffein szinergistájaként növeli az energizáló hatást. Érdemes lenne közelebbről is megismerni ezt az anyagot!
Egy 2020-as tanulmány szerint jelentősen javítja a zsíranyagcserét és növeli a sejtek oxidatív stresszel szembeni ellenállását. Ugyanebben a tanulmányban olvasható, hogy csökkenti a viszcelláris (vagyis a szervek közötti) zsír mennyiségét, csökkenti a koleszterin- és trigliceridszintet és a kalória restriktív diétákhoz hasonló metabolikus előnyei vannak (hosszabb élettartam, anti-aging hatás, krónikus betegségek kockázatának csökkentése)
De mi az a taurin?
Egy aminosav, vagyis fehérjerészecske, ami a szervezetben természetes formában is megtalálható (jelentős mennyiségben az agyban, a retinában, a csontozatban, a keringési rendszerben és az idegrendszerben). A felnőtt szervezet képes előállítani, de idősebb korban csökken a termelése. A legjobb természetes forrásai a húsok, a belsőségek és a tenger gyümölcsei, de bizonyos körülmények esetén megéri táplálékkiegészítőként is pótolni. Pótlása ajánlott lehet idősebb korban, vegetáriánus/vegán táplálkozás esetén, illetve sportolók és nehéz fizikai munkát végzők számára is, mivel az izmok tartós terhelése esetén taurin- és egyéb aminosavtartalmuk csökken. Cukorbetegség, rossz indulatú daganatok, vese-, szív- és májelégtelenség esetén szintén alacsony lehet a szervezet taurin szintje.
A taurin növeli a sportteljesítményt is (erőt és kitartást egyaránt), miközben véd a sérülésektől, a sport által oxidatív hatásoktól és az izomláztól is.
A kutatásokban elsősorban az anti-diabetikus hatását vizsgálják a vércukorcsökkentő képessége miatt, illetve képes enyhíteni az inzulinrezisztencia (IR) bizonyos formáit is.
További pozitív hatásai:
- Segíti az elektrolitegyensúly kialakítását
- Támogatja az idegrendszer fejlődését
- Segít az epetermelésben (így segíti a zsírosabb ételek emésztését)
- Védi a szem egészségét
Én az alábbi termékeket ajánlom:
Ideálisan napi 2-3g-ot érdemes fogyasztani, folyadékban feloldva. Legjobb étkezéskor. Lehet több részletben is (pl. fél-fél teáskanállal reggel és este)

Források:
https://examine.com/supplements/taurine/
https://www.jstage.jst.go.jp/article/jnsv/66/4/66_347/_article
https://link.springer.com/article/10.1007/s00726-014-1708-0
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Taurine#section=Crystal-Structures
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22855206/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24721186/
https://szabogalbence.hu/taurin-a-felreismert/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326714
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509183/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/taurine