A hozzám érkező üzenetek nagy része ehhez hasonló tartalmú: „Próbálok kevesebbet enni, de mégsem fogyok… Mi lehet a probléma?”
Pont EZ a probléma!
Ne keveset próbálj meg enni, hanem pont eleget! Mellette pedig figyelj az alapanyagok minőségére, valamint az étkezések összetételére és az időzítésre! Tehát a „mennyit?” kérdés helyett inkább a „mit?”, „mivel?„, „hogyan?” és „mikor?” kérdéseken legyen a hangsúly!
Az alapanyagcsere (BMR) értéke számos internetes kalkulátorral kiszámolható (ha tudod a testzsírszázalékodat is, akkor 3%-os pontossággal). Ha hosszabb ideig ez alatt van a kalóriabeviteled, akkor a test idővel lecsökkenti az elégetett/ felhasznált kalóriák mennyiségét, vagyis az alapanyagcserét (metabolikus adaptáció). Nem lesz energiád a mindennapokhoz és az edzéshez és nagyobb a sérülésveszély is. Ennek a következménye lehet az ún. „jójó-effektus”, amikor utólag majd 2-3x annyi jön vissza, mint amennyit vesztettél, valamint ilyenkor zsír helyett először izmot bont a szervezet, abból nyeri az energiát, a zsírsejtek pedig megmaradnak, hiszen azok a végső „túlélőraktárak” a test számára hosszútávon. Az izmokat sokkal egyszerűbb „szétszedni” és energiává alakítani, mint a tömör zsírsejteket. Tehát a koplalás és a drasztikus diéták ellentétes hatást elérve zsírosodáshoz és „skinny-fat”, azaz plöttyedten vékony testalkathoz vezetnek. Holott a cél a formásan vékony és egészséges test lenne.
Ezek pusztán racionális, evolúciós folyamatok.
Ezeket kellene elkerülni, így nem egy időszakos, koplalós diéta a megoldás, hanem helyette a cél egy hosszútávú, kiegyensúlyozott, mértéktartó ÉLETMÓD!
Az formákat az izmok adják és minél több rajtad az izom, annál több kalóriát éget a tested nyugalmi helyzetben is. Így érdemes mindent beleadni az erősítő edzésekbe és egy aktivitásodhoz illő, kiegyensúlyozott étrendet követni! Ha türelmes vagy és tartod magad a követendő irányelvekhez, akkor az eredmény nem fog elmaradni!
Egyéni paraméterek alapján tervezett táplálkozási tanácsadás: