Normális és ideális körülmények között a test tápanyagszükségletei pótolhatók egy jól összeállított étrend segítségével, extra vitamin- és ásványi anyag kiegészítés nélkül. Akkor miért kellenek táplálékkiegészítők?
Mert a körülmények NEM NORMÁLISAK ÉS NEM IDEÁLISAK!
Manapság a zöldségek, a gyümölcsök, de még a húsok és a halak sem annyira tápanyagdúsak, mint néhány évtizeddel (vagy évszázaddal) korábban. Hiába érvelsz azzal, hogy nagymamád sem szedett C vitamint, mégis 100 évig élt. A helyzet az, hogy MINIMUM 50%-kal csökkent a földben termő alapanyagok hasznos tápanyagértéke, de ez egy elég jóhiszemű becslés. Egyes zöldségek tápanyagtartalma szinte nullára esett vissza. A magyar talaj pedig az egyik leginkább szelénhiányos Európában.
Emellé belépett számos olyan tényező, ami meg is növeli a szervezet vitamin- és ásványi anyag igényét: a stressz, a légszennyezettség, az ivóvíz minősége, az elkerülhetetlen adalékanyagokkal és méreganyagokkal való küzdelem az élet minden területén. Ezek MINDENKIT érintenek.
Ha már eleve hátrányból indulsz, vagyis az eddigi egészségtelen vagy egyoldalú táplálkozásod vagy össze-vissza diétázgatásod miatt már kialakultak hiánybetegségek (akár érzékeled, akár nem) vagy ha szoktál sportolni, esetleg fizikai munkát végzel, akkor ezek az igények még tovább növekednek.
Sajnos a „napi ajánlott beviteli érték” csak arra elegendő, hogy ne betegedj bele a hiánybetegségekbe, de arra nem, hogy valóban ideálisan működjön a szervezeted.
A megnövekedett igények már nem biztosíthatók kizárólag az étrend által, akármennyire is jól van összeállítva. Sajnos tökéletes étrend amúgy sem létezik. Sose tudod 100%-ban eltalálni a szervezeted aktuális mikro- és makrotápanyagszükségletét, mivel az égetés/felhasználás és egyéb adatok kiszámolása mind csak becslésen alapul. A test nem egy robot, nem egy gyár, ami az élet minden percében ugyanúgy reagál 1000mg C vitaminra vagy 20g fehérjére, ugyanúgy bontja le, ugyanúgy hasznosítja vagy ugyanannyi energiát nyer belőle. Számolásokkal jól megközelíthető értékeket kaphatunk ugyan, de a folyamatos számolgatás nem fenntartható és nem is szükséges, hiszen jó esetben egy ÉLETMÓDRÓL van szó, ami hosszú távú és könnyen beilleszthető a mindennapokba.
A táplálék kiegészítőknek ugyanúgy személyre szabottnak kellene lennie, mint az étrendnek. Függ a célodtól, jelenlegi fizikai és egészségügyi állapotodtól, a táplálkozási szokásaidtól, az aktivitásod mennyiségétől és jellegétől, sőt még a nemedtől is.
A kutatók szerint az ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmazó táplálékkiegészítők szedése 30 százalékkal csökkenti a rák okozta halálozás valószínűségét.
Amit mindenkinek ajánlok:
- Egy magas hatóanyagtartalmú, komplex multi (vitaminok + ásványi anyagok)
- C-vitamin
- Ha nincs a multiban elég, akkor: D-vitamin (egész évben, nem csak télen!)
- Magnézium
- Omega 3
- Minden egyéb kiegészítés „attól függ” alapon működik, illetve nem előzi meg a fontossági sorrendben a felsoroltakat!
Ha a zsírvesztés a cél, akkor valamennyire muszáj csökkenteni a bevitt kalóriák számát, de kevesebb kalóriabevitellel a szükséges tápanyagok is nehezebben biztosíthatók. Ilyenkor is szükségesek lehetnek bizonyos táplékékkiegészítők az étrend függvényében.
A táplálékkiegészítők nem helyettesítik a kiegyensúlyozott és változatos étkezést, csak KIEGÉSZÍTIK azt! ➡️ 50% táplálkozás, 25% edzés, 25% életmód!
A vitaminok és ásványi anyagok beszerzéséhez az alábbi gombra kattintva
találsz kedvezménykódokat:
