A laktózintolerancia (más néven tejcukorérzékenység) egy specifikus, laktóztartalmú élelmiszerek fogyasztása után jelentkező tünetegyüttes. A laktózérzékenység oka az elégtelen vagy hiányos tejcukorbontó enzim (laktáz enzim) termelése.
Enzim hiányában a tejcukor emésztetlenül halad át a vékonybélen és jut át a vastagbélbe, ahol baktériumok kezdik bontani, melynek következtében felfúvódás, puffadás, hasi görcsök, szelek fokozott távozása, hasmenés jelentkezik. A baktérium bontás közben felszabaduló gáz képződésén alapul a laktóz intolerancia kimutatására szolgáló H2 kilégzési teszt. A laktóz intolerancia önvizsgálata kerülendő, mivel a lisztérzékenység és egyéb intoleranciák is járhatnak hasonló tünetekkel, ezért csak szakorvosi vizsgálattal dönthető el, hogy mi okozza a panaszokat! Fontos az is, hogy a tejcukor érzékenység nem azonos a tej-érzékenységgel, tejfehérje-érzékenységgel!
Mi tartalmaz laktózt?
Nem csak a tejtermékek, hanem akár egyes húskészítmények, felvágottak, májkrémek, kész- és félkész ételek is.
Hogyan alakul ki?
Az újszülöttek alapvető tápláléka az anyatej, mely sokféle rövidláncú szénhidrátot tartalmaz. Ezek a különleges cukrok segítenek az élet korai szakaszában egy igen homogén bélflóra kialakításában, mely nagy hatékonysággal bontja le az anyatej hasznos összetevőit, a kicsik optimális fejlődéséhez. Ezek a ritka és különleges „anyatej cukrok” emésztésére szakosodott bélbaktériumok nem engedik a káros mikroszervezetek elszaporodását, ezáltal védik a gyermek emésztését, egészségét az anyatejes táplálás alatt.
Ahogy a gyermek étrendje fokozatosan megváltozik, a tej részaránya is fokozatosan csökken, ezzel párhuzamosan a tej alkotórészeinek lebontásáért felelős baktériumok és enzimek (pl. laktáz enzim) is csökkennek, ezért a tej emésztése később már megterhelő lesz szervezetünknek. Az ország lakosságának 2/3-a valamilyen szinten laktózérzékennyé válik/vált felnőttkorára!
A mi klímánkon, a Közép-Európai étrendnek anno fontos eleme volt a tej, de az utóbbi időben a tejcukor érzékenység igen elterjedt. Mindenki ismer a közvetlen környezetében jónéhány olyan embert, akinek a tej emésztése jelentős kellemetlenségeket okoz.

A tejcukor (vagyis a laktóz) egy galaktóz és egy glükóz molekulából álló cukor, mely csak alkotórészeire bontva szívódik fel a vékonybélben.
A laktóz lebontásáért felelős laktáz enzim hiánya vagy gátlása azt eredményezi, hogy a tejcukor nem szívódik fel a vékonybélben, hanem a vastagbélbe kerül, ahol jelentős gázfejlődéssel kísérten irritációt okoz. Ez a kellemetlenség a hasi görcsöktől a puffadáson át a hányingerig, émelygésig, a bőrpanaszok, bűzös szelek és hasmenés, szorulás változatos tüneteit produkálja.
A laktáz enzim akkor áll le, amikor a környezetében sok késztermék van, tehát a gátlását a végtermékek – esetünkben a glükóz – vagyis a szőlőcukor végzi. Tehát a bélnyálban lévő tejcukor bontó enzim nem működik akkor, ha a táplálék sok glükózt tartalmaz.
És pont erről híres a mi „fejlett étrendünk”!
Ezt már csak fokozza az, hogy a szinte csíramentes, enzimszegény ivóvizünk és táplálékaink nem stimulálják a bélnyál termelését, melynek természetes része a laktózbontó enzim.
A két hatás, a táplálékok magas glükóz tartalma és a steril ételek miatt csökkentett bélnyáltermelés együttesen vezet a laktóz érzékenységhez. Ez a folyamat megállítható, sőt visszafordítható! Elsősorban a hozzáadott cukrot tartalmazó ételektől való tartózkodás és a nyers (lehetőség szerint saját termelésű és/vagy bio) zöldségek és gyümölcsök, továbbá a természetes fermentációval készített ételek fogyasztásával védekezhetünk. A pre- és probiotikumokról ide kattintva olvashatsz!
Jó pár Herbaferm fogyasztó számolt be arról, hogy a Herbaferm cseppek fogyasztását követően a tejtermékek kevésbé, vagy egyáltalán nem okoznak már emésztési panaszokat. Az egészséges szervezetben a tejcukor a vékonybélben a bélnyál laktázenzimjének segítségével könnyen lebomlik és felszívódik.
A Herbaferm cseppek mikróbái és a gyógynövényei segítik a bélnyál termelést, ezzel a laktáz enzim ellátást is. A tünetek csökkentéséhez az is hozzájárul, hogy a cseppek segítik a vastagbél bélflórájának sokszínűségét, ezáltal a kedvezőtlen erjedési folyamatok sem jelentkeznek a korábbi intenzitással.
A Herbaferm az egyetlen olyan ÉLŐ, nem tartósított, nem kapszulázott termék Magyarországon, ami egyszerre pro- és prebiotikus hatású, 100%-ig természetes, növényi, allergénmentes, cukormentes, nem alkohol bázisú. Minden étrendkiegészítővel kompatibilis. A Herbaferm, ami attól „herba”, hogy gyógynövényekből áll, és attól „ferm”, hogy ezeket fermentált állapotban tartalmazza. Itt tudsz róla bővebben olvasni: www.perjeskinga.com/herbaferm
A termék beszerzéséhez regisztrálj a www.herbaferm.hu oldalon, és a regisztrációs űrlap kitöltésénél a 724 „különleges kódot” add meg. A 724-es kód használatával való rendelés esetén az info@perjeskinga.com címen adok (ingyenes) személyre szabható adagolási útmutatót a cseppekhez, hogy ki tudd maxolni a jótékony hatásait!
A Herbaferm cseppek hatása azért egyedülálló, mert nemcsak kezel, hanem helyrehoz, azaz megnyugtatja a szervezetet, az egészséges emésztés helyreállításával pedig beindítja a regenerációs folyamatokat. Tehát nem a szervezet helyett, hanem a szervezetért dolgozik, hogy az tehesse a dolgát. Így valósulhat meg a mikrobiom regenerációja.
A mikrobiom fontosságáról és regenerácójáról az alábbi két cikkben tudsz MÉG bővebben olvasni:
Egyéni paraméterek alapján tervezett életmód és táplálkozási tanácsadás az egészségügyi panaszaidhoz és intoleranciáidhoz igazítva:
Források:
https://igyteljesazelet.hu/taplalkozas-rovat/amit-tudni-erdemes-a-laktoz-intoleranciarol-1resz?gclid=Cj0KCQjwre_XBRDVARIsAPf7zZhiRvMfecamqtSEAAsy-bqeMK_CQQMis2YYoIlzZW25CamLpmL32TwaAt68EALw_wcB
https://soundcloud.com/sigmaxi/lactose-intolerance-and-the-guts-microbiome
https://www.allergiakozpont.hu/laktoz-intolerancia
https://www.americanscientist.org/blog/from-the-staff/lactose-intolerance-and-the-guts-microbiome
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2790749/
https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/tej-tejtermekek/ch03s06.html
https://www.translationalres.com/article/0022-2143(71)90225-3/pdf
https://www.washingtonpost.com/news/theworldpost/wp/2018/02/26/microbes/?noredirect=on&utm_term=.3b749ee8d64
https://herbaferm.hu/?create_account=1&ref=cf6230e8398981377bd132e5b2d76b10