A kurkuma akár az egyik leghíresebb superfood is lehetne, annyi pozitív hatással járul hozzá a fogyasztása az egészségünkhöz és a testünk optimális működéséhez.
A gyömbérfélék családjába tartozó fűszernövényről van szó, ami elsősorban az indiai curry alapanyagaként vált ismertté világszerte, de sok más nép és népcsoport tradicionális ételeiben is megtalálható.
A fő hatóanyaga a kurkumin, ami erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással rendelkezik. Ez adja a kurkuma erőteljes, élénk sárga színét. Érdekesség, hogy a gyömbérben is előfordulnak kurkumin vegyületek, csak jóval kisebb mennyiségben. A kurkuminnak még E-száma is van, E100 néven, amikor természetes ételszínezékként használják. És ezek után még van, aki fél az E-számoktól?! 🙄
Számos kutatás igazolja, hogy javíthatja a depresszió és a szorongás tüneteit; enyhítheti a fájdalmat ízületi gyulladások esetén, általánosságban és műtétek után is; csökkentheti a „rossz” koleszterin-, a triglicerid-, a vércukor- és a kortizolszintet (stresszhormon), valamint a vérnyomást és a májkárosodás mértékét; segíthet a „jó” koleszterinszint növelésében és a vérkeringés élénkítésében.
Hatékony segítség lehet Crohn betegség és egyéb emésztőrendszeri kondíciók esetén is. Utóbbi annak köszönhető, hogy a kurkumin rezisztens a gyomorsavval szemben, így gond nélkül áthalad a gyomron és a bélrendszerben fejti ki a hatását, valamint ott is szívódik fel.
Csökkenti az ödéma tüneteit, a végbél és prosztata rák kockázatát, a kimerültség mértékét, javítja az inzulinérzékenységet, a veseműködést és a keringési rendszer állapotát.
Egy kutatásban már 4 hét után javította a hangulatingadozást, a fáradtságérzetet, a zavarodottságot, a feszültséget és 12 hét után a memóriát 50-85 éves nők és férfiak esetében is. (forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32512782/ )
Őszintén nem sok olyan fűszernövényt ismerek, aminek ennyire sok pozitív hatása lehet. És a fenti felsorolás csak néhány példa volt, amikről úgy gondoltam, hogy érdekelhet titeket. Én a gyulladáscsökkentő és ízületvédő hatásai miatt szoktam ajánlani az étrendeseimnek és én is azok miatt fogyasztom. De csak másodsorban. Mert elsődlegesen a stimulánsmentes, agyműködést serkentő hatását szoktam kihasználni a munkám során.
Nem annyira kedvelem az ízét, ahogyan a gyömbérét sem (egy család ugyebár), ezért én kapszula formájában szedem:
https://wisetreenaturals.hu/etrendkiegeszitok/kurkuma-spektrum/?atid=101
https://nutribalance.hu/termek/gal-biocurcumin/?ref=944
https://nutribalance.hu/termek/gal-biocurcumin-forte/?ref=944
A felszívódása önmagában nem a legjobb, így a biológiai hasznosulásának növelése érdekében gyakran egészítik ki piperinnel, vagyis bors kivonattal, ahogy a feljebb linkelt termékek esetén is. Enélkül nagy a valószínűsége, hogy csak áthalad a tápcsatornán felszívódás nélkül. Fontos az is, hogy zsírban oldódó hatóanyagról van szó, így nem ajánlott éhgyomorra, étkezések között vagy zsírszegény étkezéssel fogyasztani/szedni, hanem zsírforrást is tartalmazó étkezéssel együtt!
A kurkumát fogyaszthatod fűszerként is curryben vagy egyéb indiai, orientális, keleties ételekben vagy mindennapos fogyasztása esetén golden milk, vagyis arany tej formában ajánlom. Akár kávé helyett! A golden milk egy kellemesen fűszeres, melengető, téli ital rengeteg gyógyhatással.

Golden milk recept:
Hozzávalók 2 adaghoz:
- 5 dl édesítettlen növényi tej (a mandula jól harmonizál a többi ízzel)
- 1 tk őrölt kurkuma
- ¼ tk őrölt gyömbér
- ¼ tk őrölt fahéj vagy egy egész fahéjrúd belefőzve
- 1 csipet fekete bors
- 1 tk kókuszolaj
- édesítő ízlés szerint (ideálisan stevia, eritrit vagy ezek keveréke)
Elkészítés:
- Tegyél bele mindent egy edénykébe és keverd el alaposan
- Folyamatos kevergetés mellett, közepes hőfokon főzd addig, amíg forró lesz, de nem forr fel!
- Vedd le a tűzről, öntsd bögrébe és fogyaszd lassan kortyolgatva, amikor már iható hőmérsékletű lesz, de ne hagyd teljesen kihűlni!
1 adag kb. 65-70kcal (a növényi tej márkájától és fajtájától függően)
A kurkuma fogyasztásának lehetséges mellékhatásai:
Napi 8 grammig nincsenek negatív hatásai emberek esetén, de 1 teáskanálnál többet nem érdemes fogyasztani belőle. A nagy dózisú kurkumabevitel hányingert és kellemetlen bélpanaszokat okozhat. Egyes gyógyszerek szedése esetén kölcsönhatásba léphet azok hatóanyagaival, így gyógyszerek szedése esetén kérjétek ki orvosotok tanácsát, véleményét! Műtétek előtti hetekben kerüld a fogyasztását!
