A mai világban már nem elég csak arra figyelni, hogy az étrendünk egészséges legyen, hanem a környezetünk érdekében a fenntarthatóságra is figyelni kellene! De ezt könnyebb mondani, mint megvalósítani.
A cél az, hogy tisztában legyünk vele, hogy mik azok az apró szempontok, amivel egyszerre teszünk az egészségünkért és a bolygónkért is!
1. Teljes értékű, minél kevésbé feldolgozott ételek: Az alapanyagok feldolgozása energiát és munkaerőt igényel, így a feldolgozottság minél alacsonyabb foka sokat nyom a latba. A NOVA ételcsoportok alapján a cél nem a feldolgozott ételek kerülése, hanem az ultrafeldolgozottaké! A „feldolgozott” kategória csak annyit jelent, hogy megőrlik neked a lisztet, pasztőrizálják a tejtermékeket vagy becsomagolják az egyes alapanyagokat.
2. Helyi alapanyagok: A közelben (ideális esetben az országon belül) termesztett, tenyésztett vagy előállított ételek vásárlásával csökkenthető a szállítás negatív környezeti hatása, ráadásul biztosítható a helyi termelők támogatása.
3. Szezonális alapanyagok: Szezonon kívül termelni sokkal több erőforrást igényel.
5. Ételhulladékok csökkentése: Menütervezéssel, tudatos vásárlással, „maradékmentő” receptekkel és esetleg komposztálással töredékére csökkenthető az ételhulladék mennyisége!
6. Fenntartható élelmiszeripari módszerek támogatása: Ezek közé tartozik a biogazdálkodást és a GMO-mentes gazdálkodást folytató, valamint a környezetbarát elveket valló vállalatok termékeinek előnyben részesítése.