Kívánósság

Perjes Kinga l Táplálkozási tanácsadó A sikeres életmódváltás itt kezdődik!

Kívánósság

Hitegetheted magad azzal, hogy ha van egy jó étrended, akkor nem fog hiányozni semmi, hanem egyszerűen betartva és követve a leírtakat, könnyen és lazán fognak leolvadni rólad a kilók miközben rózsaszín felhőcskéken táncolsz az unikornisok között. De a valóság nem ilyen! A tested NEM szeretne megszabadulni a zsírpárnáktól!

A tested azt szeretné, ha lenne sok-sok tartalékod, amiből vészhelyzet esetén életben tudsz maradni (túlélési ösztön) és szeretné, ha szupertermékeny lennél miközben a zsírpárnák megóvják a benned fejlődő utódot (fajfenntartási ösztön). Tehát evolúciós okai vannak annak, hogy a tested ezerrel fog harcolni az ellen, hogy olyan alacsony legyen a testzsírszázalékod, amilyet te szeretnél magadnak. Mert ami a tested szempontjából „normális” és „ideális” lenne, azt te valószínűleg enyhén „babahájasnak”, fedettnek látnád, de ő annál nem szeretne lejjebb menni. Tehát mindent be fog vetni, hogy rávegyen téged, hogy egyél többet!

Ilyenkor jön képbe a kívánósság és a sóvárgás. Amikor hiába etted tele magad, mégis ott motoszkál a fejedben, hogy kéne még egy kis desszert. Amikor elsétálsz egy fagyis pult előtt és hatalmas vita indul a fejedben saját magaddal, hogy vegyél-e egy-két gombócot vagy ne. Amikor még van hátra 1-2 óra a következő étkezésig, de legszívesebben már most betolnád az egész napi menüt. Pedig nem is vagy igazán éhes, csak kívánod, ugye?

​Mi a megoldás?

  • Meg kell tudnod különböztetni a fizikai éhséget a kívánósságtól! Ha fizikailag vagy éhes, akkor rossz az étrended. Ha „csak” kívánsz valamit, az diétában normális. Olvasd el a cikkemet az éhség fajtáiról ide kattintva!
  • Szokj hozzá! Ez gonosz, de ez van… ha van egy célod és el szeretnéd érni, akkor nem csinálhatod ugyanazt, amit eddig is csináltál, mert akkor semmi nem fog történni. A tested pedig nem szeret kimászni a komfortzónából, nem szereti a változásokat, így mindig harcolni fog ellene. De egy idő után megszokja.
  • Igyál elég folyadékot! Az 1 liter nem elég és a 2 liter sem! Minimum 30ml-t fogyassz el testsúlykilógrammonként, de fokozott izzadás esetén és edzésnapokon +0,5-1 litert! Az agyad gyakran összekeveri az éhséget a szomjúsággal!
  • Egyél több zöldséget! A zöldségek tele vannak rostokkal (és folyadékkal is), amik segítenek eltelíteni. Hiába van meg a szükséges napi fehérje-, szénhidrát- és zsírbevitel, ha nincs mellé elegendő rost és folyadék, akkor nem laksz jól, rossz lesz az emésztésed és egyéb egészségügyi problémáid is kialakulhatnak.
  • Próbálj meg minden nap azonos időben étkezni! Étkezéseid legyenek rendszeresek és kiegyensúlyozottak! Utóbbi alatt azt értem, hogy mindhárom makronutrienst (szénhidrátot, zsírt és fehérjét) MEGFELELŐ mennyiségben tartalmazzanak.
  • Rágd meg, sokszor! Az agynak sokszor csak a rágás, mint tevékenység hiányzik a jóllakottsághoz. Ezért ne fogyassz gyakran folyékony formában ételt (pl. turmixok, smoothiek, krémlevesek), mert azt az agyad kevésbé érzi tápláléknak, hiába van benne elég kalória és tápanyag.
  • Ne fogyassz olyanokat, amik kívánóssá tehetnek! Ilyenek például a zero üdítők, az ízfokozók és a gyümölcslevek is.
  • Egyél lassan! Az agyadnak 20 perc szükséges, hogy felfogja, hogy eszel és jóllaktál. Kicsit fáziskésésben van. Így a főétkezéseidet minimum 20 perc alatt fogyaszd el! Vagy ha evés után úgy érzed, hogy még éhes vagy, akkor várj 20 percet és kérdezd meg magadtól újra, hogy valóban éhes vagy-e. Biztosan nem leszel 🙂
  • Ne TV vagy számítógép előtt egyél! Válassz egy ingerszegény környezetet, távol minden elektronikai kütyütől, ahol CSAK az evésre tudsz figyelni. Bármennyire is profi az emberi agy, a multitaskingban nem a legjobb. Tehát ha evés közben másra koncentrálsz, akkor nem fogja fel, hogy eszel és jól laktál-e, így később újra jelezni fog, hogy ideje enni! Figyeld meg az étel ízét, az állagát, érezd az illatát, nézd meg a falatokat, mielőtt beveszed a szádba! Csak egyszer próbáld meg, de egyből érezni fogod a különbséget 🙂
  • Fűszerezz fahéjjal! Amihez illik, arra bátran szórj 1 teáskanál fahéjat: gyümölcsökre, zabkására, turmixokba, sütikre, kávéba. Ez segít a vércukorszint szabályozásában.
  • Figyelj a magnéziumbeviteledre! A magnéziumhiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiány, hiszen nehéz bevinni elegendő mennyiséget még egy jó étrenddel is. Számos körülmény pedig megnöveli a szükségletet, pl. a stressz, intenzív sport, fizikai munka. Az étcsoki és a magvak is jó forrásai a magnéziumnak, de általában szükséges táplálékkiegészítővel is rásegíteni! A magnéziumról ide kattintva olvashatsz bővebben.
  • Végezz erősítő edzést! Egyedül az izmok tudják felvenni a vércukrot a vérből, megakadályozva azt, hogy a zsírsejtek tegyék meg ezt és azok mérete nőjön. Így érdemes fejleszteni az izomzatot és rendszeresen használni!
  • Kerüld a kékfényt az alvás előtti órákban! Az elektronikus kütyük fénye közvetlen hatással van a sóvárgásra, így állítsd be a kékfény blokkolását naplemente után vagy nyomkodás és TV helyett olvass!
  • Aludd ki magad! Az alváshiány akkor is képes túlsúlyt okozni és kívánósságot előidézni, ha az étrended és a testmozgásod is tökéletes. Mindezt a leptin-gherlin hormonpáros egyensúlyának felborításával éri el, amik az éhségért és a jóllakottságért felelnek. Az alvásminőség javításával kapcsolatban az alvásról szóló e-bookomat ajánlom, amiben 40 hasznos tippet találsz: www.perjeskinga.com/ebook 
  • Legyél kitartó, következetes és elhivatott, ha egy cél elérésén dolgozol! Bármi is legyen az a cél!

Ha valóban fizikai éhséget érzel, akkor gondolkozz el azon, hogy nem túl drasztikus-e az étrended! Alapanyagcsere (BMR) értéke alatt NEM SZABAD enni! Bizonyosodj meg róla, hogy valóban személyre szabott-e az étrended vagy csak egy sablon étrended követsz, amit valahol találtál. Utóbbi esetben valószínűleg nem az lesz számodra a 100%-ig megfelelő.

Egyéni paraméterek alapján tervezett táplálkozási tanácsadás:

Sóvárgás
Perjes Kinga l Cikkek
„Segítek az embereknek, hogy a táplálkozásuk és néhány életmódbeli tényező optimalizálásával a maximumot tudják kihozni magukból – az egészségüket, a közérzetüket és az alakjukat illetően – egy 100%-ban rájuk szabott, az igényeihez és a céljaikhoz igazított, valamint a napirendjükbe könnyen beilleszthető rendszerrel.”
Nézz szét oldalamon, és indulj el a változás útján e-bookjaim, tanácsadásaim, receptjeim, programjaim segítségével!
Vedd fel velem a kapcsolatot!
Maradjunk kapcsolatban!

Vannak dolgok, amiket nem osztok meg a nyilvános csatornákon. Ha szeretnél elsőként értesülni a legújabb e-bookjaimról, a legfrissebb receptekről vagy az aktuális programokról, akkor iratkozz fel hírlevelemre!

Maradjunk kapcsolatban!

Vannak dolgok, amiket nem osztok meg a nyilvános csatornákon. Ha szeretnél elsőként értesülni a legújabb e-bookjaimról, a legfrissebb receptekről vagy az aktuális programokról, akkor iratkozz fel hírlevelemre!

Hírlevél

A hírlevélre feliratkozott követőim értesülnek először a legújabb e-bookjaimról, a legfrissebb receptekről vagy az aktuális programokról.

Jelentkezés tanácsadásra

Jelentkezz az egyéni paraméterek alapján tervezett táplálkozási tanácsadásaimra. Az űrlap elküldését követően hamarosan felveszem veled a kapcsolatot.