Az Allium sativum nevű növényt, ami a köznyelvben a fokhagyma, a világ szinte minden részén előszeretettel használják ételek ízesítésre, de az elmúlt pár ezer évben gyógyszerként is jelen volt a legtöbb kultúrában.
A fokhagyma története
„Ételed legyen a gyógyszered és gyógyszered legyen az ételed.” – ezek Hippokratész híres szavai, akit gyakran a modern orvoslás atyjának is hívnak. Ő számos egészségügyi kondíció, pl. légzőszervi panaszok, paraziták, emésztőrendszeri problémák vagy kimerültség esetén javasolta a fokhagyma fogyasztását a betegeinek. Az ókori Görögországban az olimpikonok szedtek tudatosan fokhagymát a teljesítményük javítása érdekében.
Egyes források szerint már a gízai piramisok építésének idején, vagyis nagyjából 5000 éve is alkalmazták a fokhagymát a gyógyászatban, elsősorban keringési problémák esetén. Innen terjedt el az Indus-völgyén át (ami a mai Pakisztán és Nyugat-India területe), egészen Kínáig. Indiában a terápiás hatásain kívül afrodiziákumként is alkalmazták, ezért a szerzetesek és a tinédzserek nem fogyaszthatták. A Krisna vallásban még ma is kerülendő a (vélt vagy valós) vágykeltő és stimuláló hatása miatt.
A Közel-Keleten, Kelet-Ázsiában és Nepálban légcsőhurut, magas vérnyomás, tüdőgyulladás, májproblémák, vérhas, gázosodás, bélgörcs, bélférgesség, reuma, cukorbetegség és különböző eredetű lázas megbetegedések esetén vetették be gyógyszerként. Végül a francia, a spanyol és portugál kereskedők hozták el Nyugat-Európába.
Fontos kiemelni, hogy a modern tudomány nem minden ókori használatát tartja megalapozottnak és tudományosan alátámaszhatónak, de a többségét igen. A jótékony hatásai az allicin nevű hatóanyagának köszönhetők, amik a fokhagyma összezúzása, szeletelése vagy összerágása során szabadulnak fel.
Melyek a fokhagyma bizonyított gyógyhatásai?
- Csökkenti a prosztata-, a tüdőrák és az agytumorok kockázatát
- Csökkenti a csontritkulás mértékét
- Antibakteriális, vírus- és gombaölő hatású
- Rendkívül erős gyulladáscsökkentő hatású
- Öregedésgátló és antioxidáns hatású
- Szívvédő hatású és jótékony hatással van az érrendszer állapotára
- Csökkenti a szívroham kockázatát (napi 2-3 gerezd fogyasztása esetén 50%-kal)
- Csökkentheti a „rossz” (LDL) koleszterin- és a trigliceridszintet (12 hetes kúra alatt akár 20%-kal), miközben növelheti a „jó” (HDL) koleszterinszintet
- Csökkentheti a magas vérnyomást
- Csökkenti a reuma tüneteit
- Segíthet a zsírbontásban megfelelő étrend és életmód mellett
- Segíthet az alkoholfogyasztás okozta májkárosodás kezelésében
- Csökkenti az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásának esélyét
- Hozzájárulhat a hosszabb élethez
- Csökkenti a nátha, a megfázás és az egyéb felső légúti megbetegedések kockázatát és gyakoriságát akár 60-70%-kal (de csak minimális mértékben csökkenti annak időtartalmát és a tünetek súlyosságát, ha már megjelent a betegség, így elsősorban immunerősítésként és megelőzésként hatékony!)

Számos kutatás javasolja a fokhagyma nyers formában történő fogyasztását, de hőkezelt állapotban is rendelkezik jótékony hatásokkal! A gyulladáscsökkentő hatása viszont hőkezelt formában jelentősen mérséklődik, illetve mikrohullámú sütő hatására minden jótékony hatása eltűnik. Ez azoknak jelenthet problémát, akik nem szeretik a nyers fokhagyma ízét vagy szagát. Ha ez utóbbi fennáll, vagy a munkánkból vagy a szociális életünkből adódóan el kell kerülnünk a fokhagymaszagú leheletet és bőrt, akkor a szagtalan fokhagyma kapszula jelenthet megoldást.
(7,5% kedvezmény a “vktpvr2w” kóddal)
Veszélyek:
A fokhagyma fogyasztása toxikus lehet testsúlykilógrammonként 400mg-ot meghaladó mennyiségben. Ez egy 60kg-os személy esetén 24g nyers fokhagymának felel meg.
Fokhagyma-allergia esetén a fokhagyma kivonatot tartalmazó táplálékkiegészítők fogyasztásakor is felléphetnek allergiás reakciók.
A fokhagyma kölcsönhatásba léphet egyes gyógyszerek hatóanyagaival, így gyógyszerek szedése esetén fontos, hogy konzultálj a kezelőorvosoddal!
Források:
http://shared.web.emory.edu/emory/news/releases/2011/11/garlic-oil-component-may-form-treatment-to-protect-heart.html#.Xd0uhJNKiYV
http://tidd.ly/bdc8646
https://academic.oup.com/jn/article/131/3/951S/4687053
https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2474-11-280
https://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/6/7/711?sid=179e57a9-3770-409d-84bc-cd83ef816963
https://news.wsu.edu/2012/05/01/garlic-compound-fights-source-of-food-borne-illness/
https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf101606s
https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-health-benefits-of-garlic
https://www.medicalnewstoday.com/articles/265853.php
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0955286304000403
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691513002287
https://examine.com/supplements/garlic
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32478922/