![]() Az egyik legeslegfontosabb szabály az egészséges táplálkozással és a diétával kapcsolatban: NE HIGGY EL MINDENT, AMIT OLVASOL/HALLASZ/LÁTSZ! Aki elkezd érdeklődni az egészséges táplálkozás iránt, életmódot akar váltani, le szeretne fogyni vagy éppen izomtömeget építeni, az biztosan elkezdett már Googleben keresgélni információk után, különböző ezzel foglalkozó oldalakat követni Facebookon, figyelemmel kísérni a példaképek (fitneszmodellek, testépítők, fotómodellek, bikinimodellek, egészségbloggerek) tevékenységét és étrendjét, valamint egy-egy ilyen témájú magazin is biztosan belekerült már a kosarába.
A probléma két helyen szokott felmerülni: az egyik lehetőség, hogy az illető elkezd kipróbálgatni ezt-azt, amit olvas, majd rájön, hogy a helyzet csak egyre rosszabb lesz (vagy jobb esetben változatlan), vagy totál összezavarodik, mert mindenhonnan egymással ellentétes infók folynak. Ha valaki régebb óta érdeklődik a táplálkozás iránt, akkor feltűnhetett neki, hogy amit egyszer démonizálnak, az évekkel később jó és egészséges, vagy pont fordítva. Pl. a tojás elítélése a koleszterin miatt vagy a vaj-margarin harca. Rendszeresen kapok linkelt cikkeket a követőimtől, amikben egy-egy eddig egészségesnek mondott alapanyagot próbálnak meg lehúzni. A legutóbbi ilyen cikkek: „A kókuszolaj ugyanolyan egészségtelen, mint a marhazsír”, " A chia mag emésztési problémákat okoz”, " A basmati rizs nem is rizsből van”… Először csak legyintek, hogy „Igen, rendszeresen vannak ilyesmi cikkek, nem kell figyelembe venni”, majd a tizedik link után kezdek kiakadni az emberi butaságon. Először is: NÉZD MEG A CIKK FORRÁSÁT! Megbízható? Szakértők írták? A Femina, a Blikk, a NőklapjaCafé, a Cosmopolitan, de még a BBC oldala sem számít tudományos táplálkozástani vagy dietetikai oldalnak, bármennyire is sokan olvassák. Közük sincs hozzá. Mi ezeknek az oldalaknak a célja? A látogatottságnövelés. Milyen írások hoznak sok látogatót? Amik eddig nem hallott, sokakat érdeklő információt hoznak a napvilágra. Márpedig a táplálkozás rengeteg embert érdekel, mert ki ne akarna egészséges lenni és jól kinézni?! A másik információ torzító az élelmiszeripar. Az élelmiszeriparnak nem az a célja, hogy egészséges legyél, hanem az, hogy minél többet fogyassz. Lehetőleg ne természetes alapanyagokat, hanem ultra-feldolgozott termékeket, amiken ők keresnek, nem a mezőgazdaság és a kistermelők. Nincsenek csodaélelmiszerek, semminek nincs instant fogyasztó- vagy gyógyítóhatása. Semmi nem ártalmatlan, ha gigamennyiségben fogyasztod. Ez igaz a kókuszzsírra, a chia magra és a basmati rizsre is. De vegyük át egyenként:
Érdemes mindig figyelembe venni azt is, hogy ha egy cikk/oldal azt állítja egy termékről, hogy elengedhetetlenül szükséges a céljaid eléréséhez, akkor ott valamilyen marketingtrükk vagy pénzügyi érdek van a háttérben. Nincs olyan termék, ami elengedhetetlen lenne!! Se fogyibogyó, se superfood, se a fehérjepor, semmi nem pótolhatatlan/helyettesíthetetlen! A fitneszmodellek NEM azt eszik, amit Instagramra posztolnak! Nekik profi táplálkozási tanácsadók állítják össze az étrendjüket sok-sok pénzért, amit nem fognak a publikum és a konkurencia elé kiteregetni. Őket táplálékkiegészítő cégek szponzorálják (főleg ebből élnek), így a szponzor termékeit nyomatják a közösségi médiában, akár szedik, akár nem, akár jónak tartják, akár nem. Ez nem összeesküvéselmélet, hanem a valóság. Mit tudsz tenni laikusként? A legjobb, ha nem olvasol nem megfelelő forrásból származó táplálkozással kapcsolatos cikkeket, mert csak össze fogsz zavarodni a sok ellentmondásban és össze-vissza fogsz csinálni mindent éppen annak megfelelően, amit legutóbb láttál, hallottál! Ne legyél naiv! Ha tudsz angolul/németül, akkor inkább nyugat-európai, független, tudományos oldalakról tájékozódj! Ha valamiben nem vagy biztos, akkor kérdezz meg egy szakembert: táplálkozási tanácsadót, esetleg dietetikust, gasztroenterológust, endokrinológust… bár az orvosokat én hanyagolnám, mert 1. nem tanulnak túl mélyen a táplálkozásról, 2. elavult könyvekből és információkból tanulnak, 3. túl nagy befolyással van rájuk a gyógyszeripar (abból kapnak jutalékot). Megbízható és hiteles információkat tartalmazó e-bookok és táplálkozási tanácsadás. Friss információkért pedig kövesd a Facebook oldalamat.
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
Perjes Kinga
írásai, cikkei, véleménye Archívum
January 2023
|