Perjes Kinga - életmód és táplálkozási tanácsadó
  • Home
  • Magamról
  • Táplálkozási tanácsadás
  • Programok
    • Vip program
    • New Life 2021
    • Veggie Month
    • Családbarát Életmódváltó Program
  • E-book
  • Termékajánló
  • Cikkek
  • Visszajelzések
  • Kedvezmények és kódok
  • Ételintolerancia
  • Médiamegjelenések
  • Kapcsolat

SPORTTÁPLÁLKOZÁS VEGÁNKÉNT

2/3/2015

0 Comments

 
Picture
A sportban elért eredményeinket és alakformálásunkat – legyen az izomépítés vagy szálkásítás – csupán 30%-ban határozza meg az edzésünk intenzitása, gyakorisága és típusa, a maradék 70% a táplálkozásunk függvényében alakul. A céljainknak megfelelő étrend nagyban befolyásolja a fejlődésünket, hozzájárul a teljesítményünk növekedéséhez, ezáltal az egyre jobb eredmények eléréséhez.

​Ezek mellett a helyes táplálkozás erősíti az immunrendszerünket, energikusabbá tesz, segíti a súlyproblémák megoldását és a szervezet helytelen működéséből adódó problémák (pl. puffadás, rossz közérzet, emésztési gondok) legyőzését.

A vegán életmóddal már önmagában sokat teszünk az egészségünkért és testünk helyes működéséért, azonban aktív sporttevékenység mellett nem árt egy-két dologra fokozottabb figyelmet fordítanunk.

Elsődleges fontosságú az energiaigényünk meghatározása. Ehhez számos kalkulátor található az interneten, ahol néhány alapadat megadása után megkapjuk a pontos BMR és TDEE értékeinket. A BMR az alapanyagcserét jelenti, tehát azt, hogy mennyi energiára van szükségünk az alapvető létfunkciók (szervek működése, lélegzés, gondolkodás, stb.) ellátásához. Ez az a kalória mennyiség, ami alá soha – még diétában sem! – nem szabad menni! A TDEE a szinten tartó napi energiaigényünk értéke, amely esetén se fogyni, se hízni nem fogunk. Ha a célunk a szálkásítás, fogyás, akkor a TDEE-15% képlettel kapjuk meg az optimális napi beviteli értékünket. Egészséges hízás vagy tömegnövelés (izomtömeg növelés) elérése érdekében pedig TDEE+10% a követendő formula.

A kapott energiaértéket osszuk szét egyenletesen 4-5 kisebb étkezésre a nap folyamán. A 3-5 óránként való étkezéssel folyamatos mozgásban tartjuk az anyagcserénket, megvédjük izmainkat a leépüléstől és megakadályozzuk a hirtelen kialakuló farkaséhséget.

A másik alapvető fontosságú tudnivaló az étrend kialakításakor a makronutriensek (fehérje, szénhidrát, zsír) megfelelő arányában és időzítésében rejlik. Ennek a szempontnak a kifejtésekor különválasztanám az állóképességi- és az erőnléti sportokat.

Állóképességi sportok esetén a hangsúly a szénhidrát-bevitelen van. Ekkor nyugodtan követhetjük a "klasszikus vegán" zöldség-, gyümölcs-, gabona-alapú táplálkozást, kiegészítve növényi fehérjékkel és úgynevezett „jó” zsírokkal. Ekkor testsúlykilógrammonként 1,2-1,4g fehérjére van szüksége naponta.
​

Erőnléti edzésnél azonban a fehérjén van a hangsúly, amiből ekkor 1,5-1,7g/ttkg a minimálisan szükséges mennyiség. E nélkül az izmok nehezebben és lassabban fejlődnek, lassabban regenerálódnak, és gyorsabban épülnek le. Ilyenkor az étrendünkben a fehérjéket egészítjük ki minőségi szénhidrátokkal, és „jó” zsírokkal.

De honnan szerezzünk ennyi fehérjét?
Hüvelyesek közül a legtöbb fehérjét tartalmazóak a tempeh (24g), lencse (18g), szójabab (17g), adzuki bab (17g), fehérbab (17g), borsó (16g), csicseriborsó (15g), vesebab/vörösbab (15g). A megadott értékek egy csésze főtt hüvelyesre vonatkoznak.

Magvak közül a kesudióban és a tökmagban 10g, a mandulában és a napraforgómagban pedig 7g fehérje található fél csészénként. Egy evőkanálnyi kendermagban 3g, a chia magban, a lenmagban és a szezámmagban pedig 2-2g van.

Gabonáknál egy csésze főtt amaránt vagy quinoa 9g, vadrizs 7g, köles 6g, barnarizs 5g, rozs 4g, egy csésze nyers zab/zabpehely 8g, 100g sült/főtt szejtán pedig 24g fehérjetartalommal bír.

Zöldségek közül kiemelkedő a spenót és a kukorica a csészénként 5-5g, és a brokkoli, gomba és kelbimbó a csészénként 4-4g fehérje értékeikkel.

A növényi fehérjék sajátossága, hogy szinte egyik forrásban sem található meg mind a 9 esszenciális aminosav. Esszenciális aminosavnak nevezzük a fehérjék azon alkotóelemeit, melyeket a szervezetünk nem képes előállítani, ezért külső forrásból kell pótolnunk. A fehérje komplettálás az a folyamat, amikor úgy válogatjuk össze az alapanyagokat, hogy azok aminosav összetételükben pont kiegészítsék egymás. Ilyen párosítások a gabona-hüvelyes (pl. zöldborsós rizibizi, bab/borsó/lencsefőzelék gabonafasírttal vagy szejtánnal, főzelékek liszttel sűrítve, bab/borsó/lencsepástétom kenyérfeltétként, stb.), valamint a gabona-magvak (pl. müzli magtejjel, mandulás rizs, ázsiai tészta mogyorószósszal, gabonaételek magtejföllel, stb.) Liszt használata esetén részesítsük előnyben az Ezekiel lisztkeveréket, mely összetétele miatt önmagában is komplett fehérjeforrás.

Egy átlag felnőtt ember könnyen tudja ezek alapján fedezni az ő számára szükséges 0,8-1g/ttkg fehérjét, sportolóként azonban ennél több kell, ami több kihívást jelent. Ezért gondolom úgy, hogy a fehérje táplálék-kiegészítőként való használata elengedhetetlen. Szerencsére ma már rengeteg vegán fehérjeport lehet kapni, melyeket főleg rizsből, borsóból vagy kendermagból vonnak ki. A szójafehéreport viszont egyáltalán nem ajánlom! Az általam javasolt fehérjepor: www.abso.hu/feherjek (10% kedvezmény a "KINGA10" kóddal)

Hasznos kiegészítő lehet még néhány olyan „superfood”, azaz szuper-élelmiszer, melyek egy tömegegységre vetítve kimagasló tápanyagértékekkel rendelkeznek. Ilyen pl. a goji bogyó, chia mag, spirulina, chlorella és egyéb algafajták (nori, kombu, wakame).


Az edzést megelőző és az edzést követő étkezésre vonatkozóan is létezik néhány alapelv.
Ha a teljesítmény növelése a cél, akkor ne edzünk éhgyomorra! Az anyagcsere és a test normális működésének beindításához mindig a felkelést követő 1 órában reggelizzünk. Ha korán reggel indulnánk futni vagy nem vagyunk éhesek, akkor is legalább egy fél banánt, egy-két zabkekszet vagy néhány vegán energiagolyót próbáljunk meg megenni! (Vegán energiagolyó receptek a cikk végén)

Amennyiben napközben vagy este edzünk, akkor a testmozgást megelőzően 2-3 órával legyen egy kiadós főétkezésünk sok szénhidráttal és fehérjével. Közvetlenül az edzés előtt csak akkor együnk, ha nagyon éhesek vagyunk.

Az edzés utáni tápanyagszükséglet szintén különbözik állóképességi- és erőnléti sportok esetében. Előbbi esetében a szénhidrátnak, utóbbi esetében pedig a fehérjének kell túlsúlyban lennie, ám egyik sem elhanyagolható. Az izomvesztés elkerülése, izmok regenerálódása és fejlődése érdekében a sportolást követő 30 percen belül pótolni kell ezeket a tápanyagokat. Ilyenkor jönnek jól a korábban említett gyors felszívódású fehérjeturmixok és a gyors felszívódású szénhidrátok, mint a puffasztott rizs és a gyümölcsök. Ilyenkor nem érdemes semmilyen zsírt vagy olajat tartalmazó ételt enni, mert az lassítja a felszívódást, lassabban jutnak el a tápanyagok az izmokhoz. Azonban az edzést követő 2-3 órában szükség van egy komplett főétkezés beiktatására is.

Aktív sportolás - valamint a mai korra jellemző stressz és légszennyezettség, - következtében a szervezetünk vitamin és ásványi anyag szükséglete automatikusan megnő. Még a legegészségesebb és legtermészetesebb táplálkozásra törekvő étrend sem tud minden egyes anyagot megfelelő mértékben pótolni. Ennek legfőbb oka, hogy a mai zöldségek és gyümölcsök már koránt sem tartalmazzák a nagyszüleink idejében bennük megtalálható vitamin és ásványi anyag mennyiséget. Emiatt kivétel nélkül mindenkinek ajánlom egy jó minőségű multivitamin készítmény szedését. A sportolóknál az alapvető étrendkiegészítők sorában ezután következik a fehérjepor (amiről már feljebb már esett szó), az omega 3 (vagy napi 1-2 evőkanál lenmagolaj), ízületvédő, aminosavak​ és magnézium. Az összes többi kiegészítő szedésének csak ezek után van értelme.

A sporttáplálkozás utolsó, de elmaradhatatlan kiegészítői: a folyadékfogyasztás és a pihenés! Mindkettő esetében a hangsúly a minőségen és az elegendő mennyiségen van.
A napi minimális folyadékszükséglet 30ml testsúlykilógrammonként. Ez azt jelenti, hogy ennyi folyadékra (tiszta vízre vagy teára) van szükség a testünk optimális működése érdekében. Ez az érték megnő izzadás és só fogyasztás esetén.  Ha ennél többet fogyasztunk, azzal csak segítjük a méregtelenítő és regeneráló folyamatokat.
​

A pihentető alvás nem csak az energiaszintünk miatt fontos. Az izmaink nem az edzés alatt fejlődnek; testünk minden sejtje pihenés közben regenerálódik és épül. Aki nem alszik eleget, nem tart pihenőnapokat, annak előbb-utóbb túledzés, kimerülés lesz a vége. Ne várjuk meg, hogy ez történjen!

A cikkben leírtakat csak egészséges, aktívan sportoló embereknek javaslom. Bármilyen egészségügyi probléma esetén először konzultálj a kezelőorvosoddal!

Vegán energiagolyó receptek:
- Kakaós banános: 1 fél banánt törjünk össze villával, adjunk hozzá 1 evőkanál apró szemű zabpelyhet, gyúrjunk ki golyócskákat, majd forgassuk meg kakaóporban.
- Almás fahéjas: 1 fél almát reszeljünk le, és 2 evőkanál mogyoróvaj (vagy mandulavaj) segítségével formázzunk kis golyókat a masszából, amiket utána fahéjban forgatunk meg.
- Raffaellos: 2 evőkanál kakaóvajat (vagy mandulavajat) keverjünk össze 1 evőkanál zabpehellyel és 1 evőkanál vízzel, majd a masszából formázott golyókat forgassuk meg kókuszreszelékben.
- Datolyás-diós: 3-4 szem datolyát turmixoljunk össze 3-4 szem dióval és 1 evőkanál vízzel, formázzunk a masszából golyókat.
- Szilvás-mákos: 3-4 szem aszalt szilvát turmixoljunk össze 1 evőkanál chia maggal és 1 evőkanál vízzel, formázzunk golyókat, majd forgassuk meg darált mákban.
Picture
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Picture

    Perjes Kinga

    írásai, cikkei, véleménye
    a cikkek affiliate linkeket tartalmaznak

    Archívum

    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    February 2018
    January 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    March 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    March 2015
    November 2014

Szolgáltatások

Tanácsadás
​VIP program
​
New Life 2021

​
Vásárlási feltételek

Magamról

Perjes Kinga
​
Kapcsolat
​
English

Tartalom

Cikkek
E-bookok

Adatvédelmi szabályzat
Picture
Picture
© COPYRIGHT 2020
​MINDEN JOG FENNTARTVA.
​Az oldalon affiliate linkek vannak elhelyezve.
  • Home
  • Magamról
  • Táplálkozási tanácsadás
  • Programok
    • Vip program
    • New Life 2021
    • Veggie Month
    • Családbarát Életmódváltó Program
  • E-book
  • Termékajánló
  • Cikkek
  • Visszajelzések
  • Kedvezmények és kódok
  • Ételintolerancia
  • Médiamegjelenések
  • Kapcsolat