Perjes Kinga - életmód és táplálkozási tanácsadó
  • Home
  • Magamról
  • Alap tanácsadás
  • Kismama tanácsadás
    • Babaprojekt
    • Baba a pocakban
  • Programok
    • Boost Your Body
    • Veggie Month
    • Bélflóra regeneráló program
    • Vip program
  • Receptek
  • E-book
  • Cikkek
  • Herbaferm
  • Kedvezménykódok
  • Kapcsolat
  • Egyéb
    • Visszajelzések
    • Médiamegjelenések
    • Termékajánló
    • Ételintolerancia

PIRUVÁT, A MEGTÉVESZTÉS MESTERE

6/1/2019

 
Picture

​A cikk közkívánatra született és a szakmai véleményemet mutatja be a piruvát (pyruvate) nevű táplálékkiegészítővel kapcsolatban, kutatásokkal alátámasztva. Kissé tudományosra sikeredett, de bízom benne, hogy akit érdekel, az végig fogja olvasni 🤓

Picture
Mit mondanak a piruvátról az interneten?
- Növeli az anyagcsere gyorsaságát / aktiválja az anyagcserét
- Növeli a vércukor izomszövetekbe történő szállítását, így biztosítva a szükséges energiát
- Növeli az állóképességet és a fizikai teljesítményt az izomsejtek által elérhető energia mennyiségének fokozásával  

​Tegyük fel, hogy nem értesz a táplálkozáshoz. Ebben az esetben a fentiek nagyon jól hangzanak.
​
Tegyük fel, hogy értesz a táplálkozáshoz. Ebben az esetben csak mosolyogsz magadban. Mire igazak még a fent leírt állítások? A CUKORRA és/vagy az inzulinra! Inzulinra szükség van, de a fogyni vágyók nagy része már így is inzulinrezisztens és emellett az inzulin nem csak a vércukor energiává történő átalakításért felelős, hanem azoknak a zsírsejtekbe való raktározásáért is vagyis az elhízásért.

Jójó, kezdjük az elejéről. Mi az a piruvát?
A piruvát, másnéven piroszőlősav, egy sejtközi energiaátvivő anyag, amit normál esetben a test glükózból (=cukorból) állít elő, vagyis szénhidrátok lebontása során keletkezik. Ezt használja a test az energiafolyamatokhoz (ATP). Lényegében egy olyan szénhidrátmolekula (értsd: cukor), amiből a test könnyen tud energiát előállítani. Ez akkor lenne szuper, ha a táplálkozással bevitt szénhidrátot helyettesítenénk piruváttal. (És ha valóban igaz lenne)
 
De van pár bökkenő:
  • A piruvátnak van kalóriatartalma, tehát UGYANÚGY bele kell számolni az étrendbe (1g = 4,3kcal)
  • A külsőleg bevitt piruvát nagyon rosszul szívódik fel
  • Az alacsony dózisú piruvát (3-5g), vagyis az interneten olvasható és a táplálékkiegészítő formájú piruvát dobozán lévő adagolás NULLA eredményt produkál (a placeboval egyenlő eredményt)
  • A magasabb dózisú piruvát (15g) hasmenést és emésztési problémákat okoz.
  • A kutatások szerint legalább 30g piruvát lenne a bizonyíthatóan eredményes dózis (nem lenne így se hatékony, de legalább lenne valami eredménye a placebóval szemben)
 
A 30g piruvát 129 kalóriának felel meg, tehát ennyivel kevesebb ételt lehetne enni a szedése mellett.
 
A piruvát kiegészítők jelentős része kalcium-piruvát és egy kapszula/tabletta általában 1g-ot tartalmaz belőle. Ennek a 70%-a piruvát, tehát 1 kapszulában/tablettában 0,7g piruvát található, amivel 0,7g szénhidrátot lehet kiváltani. Ez kerekítve 3 kalóriának felel meg. A fent említett 30g piruvátot így nagyjából 43 kapszulával/tablettával lehetne fedezni, ami nem csak extrém és kényelmetlen megoldás, de rendkívül drága is.
 
A kutatások jelentős részében az alanyok étrendjében lévő szénhidrátokat cserélték le piruvátra és így vizsgálták a változtatás hatását. Tehát nem pluszban adtak hozzá néhány kapszulát, hanem 20-50g étrendi szénhidrátot cseréltek le. A vizsgálati alanyok tehát ennyivel kevesebbet ettek. Ez 80-200 kalóriának felel meg, ami az alanyok napi kalóriabevitelének a 10-20%-át jelentette.

Jelenleg nincs olyan független kutatás, ami egyértelmű összefüggést mutatott volna ki a piruvát szedése és a testsúly VAGY a zsírtömeg között amennyiben az étrend változatlan. A fent említett csere esetén is csak minimális és nem egyértelmű eredmény volt kimutatható.
 
De akkor mitől olyan népszerű ez a cucc manapság?
 
A kutatások a 70-es években kezdődtek, amikor a kutatók felfedezték, hogy a piruvát kombinálva dihidroxiaceton-nal (DHA), megakadályozta a zsírmáj kialakulását etanollal (=alkohollal) etetett patkányok esetében. Majd normál étrenden, 112 nap múlva megállapították, hogy a fenti kombóval etetett patkányok 30%-kal kevesebb zsírt raktároztak (nem fogytak!), mint azok a patkányoknál, akik nem kapták a fenti kombót. Érdekes, nem?

Egy másik kutatásnál fogtak elhízott és inzulinrezisztens egereket, akiknek az alapanyagcseréje is alacsony volt és három csoportba osztották őket: csak piruvát, csak DHA vagy a kettő együtt. Mindhárom csoport javulást mutatott az elhízottsággal kapcsolatos mutatók alapján, de a piruvátnak volt a legjobb hatása az alapanyagcsere növelése és a zsíroxidáció szempontjából.
 
Miután ennyire meggyőző eredmények születtek a patkányoknál, a következő lépés az emberkísérlet volt.
 

De sajnos az elvégzett emberkísérletek mind hibásak vagy hiányosak vagy teljesen eredménytelenek voltak.
 
Néhány teljesen eredménytelen kísérlet:
- 2g piruvát, egészséges és aktív férfiak esetében: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20209468
- 5 hetes piruvát kúra amerikai foci játékosok esetében, ahol nem csak a testsúly nem változott, de az izomerő sem nőtt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10362452
- Piruvát kiegészítés alacsony koleszterin és alacsony zsírtartalmú étrend mellett: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8310996
 
2012-ben a Food Science and Nutrition magazinban jelent meg egy meta-analízis (vagyis egy sok kutatást összefoglaló analízis), ami összesítette az addig elvégzett összes online és offline megtalálható randomizált, klinikai, humán kutatási eredményt a piruváttal kapcsolatban nyelvtől függetlenül. Az így összegzett kutatásokban mind módszertani hibát találtak. A meta-analízis ugyan azonosított statisztikailag szignifikáns eredményeket a piruvátot használó és a placebo-s kontrollcsoport között, azonban ez az eredmény elhanyagolhatóan kicsi volt, bizonytalan klinikai relevanciával. Emellett  mellékhatásként szinte mindenhol megjelent a  puffadás, gázosodás, hasmenés és a rossz koleszterinszint (LDL) növekedése. A fenti meta-analízis kijelenti, hogy a piruvát testsúlyra való hatása bizonytalan és a biztonságos alkalmazása is megkérdőjelezhető.

Az előző bekezdéshez hozzáfűzném, hogy volt olyan kísérlet is, amiben túletetés és magas zsírtartalmú étrend mellett pont csökkent az LDL a piruvát hatására, a vérnyomás csökkenése mellett, de ennek szintén nincs köze a zsírvesztéshez. Ezzel szemben volt egy olyan - szerintem nagyon szomorú - kísérlet, melyben megfigyelték, hogy az interneten is ajánlott mennyiségű piruvát fogyasztása mellett (jelen esetben 5g) elmaradtak a testmozgás vérlipid- és koleszterinszintre gyakorolt előnyös hatásai, emelkedtek a plazma LDL, koleszterin- és trigliceridértékei.
 
A legbíztatóbb(nak tűnő) kísérletben elhízott embereket tettek extrém drasztikus étrendre (pl. napi 500 kalória). Az egyik kísérletben ebből csak 50g volt a fehérjebevitel. A mosdóba és a konyhábalátogatásokon kívül az alanyok csak az ágyban feküdtek. Emellett napi 28-90g piruvát-DHA keveréket fogyasztottak, ami sokszorosa a kapszulákban lévő mennyiségnek.
 
A másik probléma, hogy a legtöbb kutatás nem önmagában a piruvátot használta, hanem kombinálta ezzel-azzal (főként DHA-val vagy kreatinnal vagy extrém alacsony kalóriabevitellel), tehát az önálló hatás nem kimutatható.
 
Egyelőre senki sem tudja, hogy a patkánykísérletekben miért volt hatásos a piruvát. Dr. Stanko (aki a kísérletet elvégezte) szerint az alapanyagcsere fokozásával valósul meg a fokozott zsírégetés, azonban amikor ezt elkezdték vizsgálni, akkor nem találtak semmi összefüggést az alapanyagcsere és a piruvát között emberek esetén.
 
Volt olyan kutatás is, ami habár megbízható eredményt hozott, de utólag rájöttek, hogy manipulálták az eredményeket a siker érdekében. Okéoké, ez más táplálékkiegészítővel is előfordult már, ez még önmagában nem lenne indok arra, hogy kidobjuk a kukába. Valamint egy-egy pozitív eredményt hozó kísérletet később már nem tudtak ismét úgy megismételni, hogy sikerrel végződjön. Ez viszont ciki.

Érdemes mindig megvizsgálni azt is, hogy a kontrollcsoport mit kapott. A kísérletek jelentős részében a kontrollcsoport egészen egyszerűen azonos mennyiségű glükózt (=cukrot) kapott, tehát nem csoda, hogy hasonló vagy akár kicsivel rosszabb végeredményt produkáltak, mint a piruvátos társaik.

Arra az állításra, hogy a "piruvát növeli az energiaszintet" a Ködpiszkáló Blog-on találtam egy szuper reakciót: "Az energiaszint-mérésének nincs tudományosan elfogadott mérési módszere, így annak meghatározása sem lehetséges, hogy mikor beszélhetünk magas, illetve alacsony energiaszintről. Napjainkban - a különböző televíziós és internetes ajánlások alapján - mégis többféle módszert is alkalmazhatunk a növelésére. Az internetes források alapján ilyen hatással rendelkezik a piruvát, de ilyen alapon akár  a hagyományos, televízión keresztüli ezoterikus energiaküldést is választhatjuk energiaszintünk növelésére..." Tehát az energiaszint érzékelése teljesen szubjektív, így nem használható tudományos következtetések levonására. 

Néhány oldalon úgy promózzák ezt a terméket, hogy "aktiválja az anyagcserét". Ez önmagában is nevetséges, mert ha az anyagcseréd inaktív lenne, akkor már nem is élnél, nemhogy piruvátot vásárolj...

Egy népszerű magyar, diétával foglalkozó oldal szerint a cucc csökkenti az éhségérzetet. Erre eddig soha semmilyen kutatás nem tért ki. Habár, mivel a piruvát a szénhidrátlebontás mellékterméke, ezért elméletben ugyanannyira csökkentheti 10g piruvát az éhséget, mint mondjuk 10g egyéb szénhidrátforrás. Szomorú tény, hogy a kettő kalóriatartalma megegyezik, így nem nyersz vele semmit.

Mi a helyzet a narancsbőrrel, aminek eltüntetését szintén a piruvát pozitív hatásaihoz kötik? Egészen egyszerűen semmi. Már kémiailag is irreális, hogy a szénhidrát lebontása során keletkező molekula extra bevitele bármit is kezdene a narancsbőrrel, ami szabálytalan zsírsejtek tömörülését foglalja magában. Nyilván a külföldiek sem hülyék, ezért eszébe nem jutott még senkinek ilyen abszurd kölcsönhatást vizsgálni tudományos keretek között.
 
Mi a konklúzió?
Ha extrém túlsúlyos vagy, nem mozogsz semmit és extrém alacsony kalóriabevitelen vagy, akkor a nagy dózisú piruvát „csinálhat valamit”. (Már ha nem zavarnak az emésztési problémák és a valószínűsíthető negatív koleszterinszintváltozás, amik mellékhatásként jelentkeznek). Azonban ez az eredmény is elhanyagolhatóan kevés lesz. Nem is beszélve a körülmények egészségtelenségéről és fenntarthatatlanságáról. Használata a legkisebb mértékben sem indokolt.
 
Ha te aktív vagy, egészséges és kiegyensúlyozott étrendet követsz és csak valami extrát keresnél, akkor semmiképpen se számíts arra az eredményre, amit ezek a korlátozott és hibás kísérletek mutattak ki. Ha pedig nem vagy aktív és nincs egy jó étrended se, akkor először azokat kellene rendbe tenni! Ugyanis a sikeres zsírvesztés, alakformálás, izomépítés vagy bármilyen testkompozícióval kapcsolatos cél 60%-ban a táplálkozáson, 30%-ban az edzésen és 10%-ban egyéb életmódtényezőkön múlik. A táplálékkiegészítők, ahogy a nevük is mutatja, csak kiegészítik az étrendet, nem pedig helyettesítik vagy javítanak rajta, ha nem megfelelő!! Ha már mindenképpen szeretnél táplálékkiegészítőket szedni, akkor ide kattintva megtalálod, hogy szerintem melyek a legfontosabbak.

Akkor semmire nem jó a piruvát?
Dehogynem! A piruvát, avagy piroszőlősav 50%-os oldata közvetlenül a bőr felületére juttatva, heti egy alkalommal 4 héten keresztül olyan hámlasztó hatással rendelkezik, ami puhítja a bőrt, csökkenti a ráncokat és csökkenti a korral járó sötét foltok megjelentését. Ehhez az eljáráshoz kérd kozmetikus segítségét!,
 
Források:
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408398.2011.565890
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1345038
​
- https://examine.com/rubric/effects/view/0e2243a9c07c2d85dc7debfc5d473b67/698f2ee95f5d5b1a12907b825f29b8ca/all/ 
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2008862
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8310996
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10362452
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20209468
- https://examine.com/supplements/pyruvate/
- https://muscleevo.net/pyruvate-weight-loss/   
​- www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-34/pyruvate
- https://kodpiszkalo.blog.hu/2016/04/25/piruvat_a_zsiregetok_kiralynoje
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15797672 


Comments are closed.
    Picture

    Perjes Kinga

    írásai, cikkei, véleménye
    a cikkek affiliate linkeket tartalmaznak

    Archívum

    January 2023
    December 2022
    October 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    September 2020
    August 2020
    June 2020
    May 2020
    March 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    February 2018
    January 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    June 2016
    May 2016
    March 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    November 2014

Szolgáltatások

Tanácsadás
​VIP program
​Boost Your Body

Magamról

Perjes Kinga
​
Kapcsolat

Adatkezelési tájékoztató

Tartalom

Cikkek
E-bookok
​Sablonok
Receptek
Picture
Picture
© COPYRIGHT 2023
​MINDEN JOG FENNTARTVA.
​Az oldalon affiliate linkek vannak elhelyezve.
  • Home
  • Magamról
  • Alap tanácsadás
  • Kismama tanácsadás
    • Babaprojekt
    • Baba a pocakban
  • Programok
    • Boost Your Body
    • Veggie Month
    • Bélflóra regeneráló program
    • Vip program
  • Receptek
  • E-book
  • Cikkek
  • Herbaferm
  • Kedvezménykódok
  • Kapcsolat
  • Egyéb
    • Visszajelzések
    • Médiamegjelenések
    • Termékajánló
    • Ételintolerancia