Perjes Kinga - életmód és táplálkozási tanácsadó
  • Home
  • Magamról
  • Alap tanácsadás
  • Kismama tanácsadás
    • Babaprojekt
    • Baba a pocakban
  • Programok
    • Boost Your Body
    • Veggie Month
    • Bélflóra regeneráló program
    • Vip program
  • Receptek
  • E-book
  • Cikkek
  • Herbaferm
  • Kedvezménykódok
  • Kapcsolat
  • Egyéb
    • Visszajelzések
    • Médiamegjelenések
    • Termékajánló
    • Ételintolerancia

KOLLAGÉN

22/4/2019

 
Picture
Már az elmúlt években is gyakoriak voltak a kollagénnel kapcsolatos kérdések, tévhitek és elvárások, de az utóbbi időszakban ez a tendencia egyre növekedni látszott, elsősorban a szépségipar hatására, így égető szükségét éreztem egy cikknek, amiben kifejthetem a tudásomat és a véleményemet ezt az alapanyagot illetően. Viszonylag drága termékről van szó, így nem árt biztosnak lenni benne, hogy valóban arra van-e jótékony hatással, amire használni szeretnéd, vagy csak feleslegesen dobod ki a pénzt az ablakon. 
Ahogy már korábban kiveséztem az L-carnitint, a Pyruvate-ot és a CLA-t, úgy lesz a következő a sorban a kollagén is! Természetesen a tőlem megszokott módon, vagyis bullshitek nélkül, független kutatási eredményekre alapozva!
​A 2-es típusú kollagén egy peptid (hidrolizált aminosavlánc), a kötőszöveti sejtek közötti űrt kitöltő fehérje-strukturák gyűjtőneve. Az emberi testben legnagyobb mennyiségben jelenlévő fehérjetípus, ami elsősorban a bőrben, a porcokban, az inakban, az ínszalagokban és az izületekben található meg, de a test szinte minden részében jelen van (pl. a belső szervek jelentős részét is ez alkotja). A kollagén felelős többek között a bőr feszességéért és rugalmasságáért és a sebek gyógyulását is gyorsítja.
 
A kollagénszint és a kollagéntermelődés nagyjából 25 éves kor után folyamatosan csökken és ennek a csökkenésnek a látható és érezhető jeleit nevezzük öregedésnek. Ekkor a bőr veszít a rugalmasságából, csökken a vízvisszatartó képessége, így kevésbé lesz feszes és megjelennek a ráncok is. Emiatt jelentkezhet az idős korral egyre több ízületi probléma, emésztőrendszeri probléma (mert a kollagén a bélfalon egy védőréteget képez, aminek a vastagsága és a fedése idővel szintén csökken). De az életkoron kívül a stressz, a dohányzás, a rossz táplálkozás, a kialvatlanság és túl sok káros UV sugárzás is mind csökkenti a test saját kollagéntermelését.
Picture
Egyre több kollagénes táplálékkiegészítő található meg a boltok polcain és a webshopokban, amiket leginkább a test holisztikus szemlélete helyett csak a külsőségekre fókuszáló, könnyen befolyásolható célközönségre próbálnak rásózni aranyáron, mint a fiatalság és a tökéletes test kulcsa.
​
Mi történik, ha a test által termelt kollagén csökkenését szájon át bevitt kollagénnel szeretnéd pótolni? 
​A helyzet az, hogy nem annyira sok minden, mint ahogy a reklámok állítják. Mivel a kollagén egy aminosavlánc, ezért a test az emésztés során különálló aminosavakra (fehérjerészecskékre) bontja le, mint ahogyan minden más fehérjével is teszi, amit elfogyasztasz. Nem tudod megmondani a testednek, hogy a bevitt aminosavak (akármilyen forrásból származnak) milyen formában és hol hasznosuljanak a testedben. A tested ezt az aktuális szükségleteinek megfelelően dönti el. Ahogy a hús fehérjéiből sem lesz automatikusan izom, akkor sem, ha az izmok fehérjéből állnak, úgy a bevitt kollagénből sem lesz automatikusan „friss és feszes bőr”, akkor sem, ha a bőr kollagénből áll és az elfogyasztott kókuszzsírból sem lesz feltétlenül zsírraktár, akkor sem, ha mindkettő zsírból áll.
 
A bőr állapotára és a bőr kollagéntartalmára való hatásáról nagyon kevés független és megbízható kutatási eredmény áll rendelkezésre. Ezt az állítást Dr. Anjali Mahto is alátámaszthatja a „The Skincare Bible”, vagyis „A Bőrápolás Bibliája” című könyvében. A legnagyobb probléma szerinte az, hogy a kollagénnel kapcsolatos kutatások nagy részét maguk a kollagénes termékeket gyártó vállalatok támogatták, vezették és összegezték, tehát érdekkonfliktus állt fent. Vagy a többi esetben egereken, patkányokon, nyulakon végezték el a kísérleteket emberek helyett. Továbbá a pozitív eredményeket produkáló kutatások között jelentős számban találni olyanokat, melyek a kollagént étel, kapszula vagy por forma helyett injekció formájában juttatták a szövetetekbe vagy sokszor hialuron savval és/vagy kondroitinnel párosítva szedték a kísérleti alanyok.  Így minden jól hangzó állítást fenntartásokkal kellene kezelni!
​Azonban vannak olyan tanulmányok, amik valóban egészen megbízható eredményekkel kecsegtetnek.

Mik a kollagénnek azok a hatásai, amik valamilyen szinten alátámasztottak?
  • A táplálékkiegészítő formájában történő szedése csökkenti a test saját kollagénjeivel szembeni autoimmunitást, így csökkenti a testben lévő gyulladásokat olyan esetekben, mint az ízületi gyulladás vagy a reuma és előnyös hatással van az ízületekre aktív életmód esetén is. Azonban nem lehet kizárólag erre támaszkodni az előbb említett kondíciók kezelésénél, csupán a kezelés részeként kellene tekinteni rá!
  • Egy többszörösen vak, placebo kontrollált kutatás 2013-ban egy 8 hetes kollagén-kúra esetén eredményesen igazolta az alábbi tényezők javulását: bőr rugalmassága, bőr hidratáltsága, bőr érdessége. A kutatásban 35-55 év közötti nők vettek részt. majd egy másik, nagyon hasonló kutatásban a ráncok mérséklődését tapasztalták egy 8 hetes kollagén-kúra után 45-65 év közötti nők. Bár a javulás csak 6%-os volt, ami szabad szemmel valószínűleg nem érzékelhető, de ez már statisztikailag szignifikánsnak mondható.
  • Egy 2015-ös kutatásban kimutatták, hogy erősítő edzéssel kombinálva csökkenti az öregedéssel járó izomvesztés mértékét idős férfiak esetében. Bár a kontrollcsoport nem végzett erősítő edzést, így kétséges, hogy mondjuk egy kollagén nélkül erősítő edzést végző kontrollcsoporttal összehasonlítva mi lett volna a kísérlet eredménye, valamint a kísérletben résztvevő idős férfiak a kísérlet előtt egyáltalán nem végeztek erősítő edzést, így részemről ez erősen megkérdőjelezhető kutatás a kollagén hatását tekintve, hiszen simán lehet önmagában az egész csak az erősítő edzés eredménye is.
  • Egy 2015-ös kutatás kimutatta a cellulitisz (narancsbőr) minimális csökkenését túlsúlyos nők esetén a kollagén szedés hatására, azonban normál súlyú nőknél semmilyen változás nem történt.
  • Vannak olyan kísérletek is, melyek a mikrobiomra (bélflórára) és az emésztőrendszeri betegségekre gyakorolt pozitív hatásairól számolnak be, valamint az alvásminőség javításáról. Megjegyzem, hogy mindkettővel kapcsolatban léteznek sokkal hatásosabb és hatékonyabb táplálékkiegészítők, amiket érdemesebb megfontolni és kipróbálni, ha az alvásod minőségét és mennyiségét vagy a bélflórád állapotát javítanád.
Alapvetően a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás elegendő kollagént biztosít a szervezet számára, így az extra bevitel gyakorlatilag akár pénzkidobás is lehet, tekintve, hogy mennyire drágák a kollagén kiegészítők. Így érdemes inkább arra fókuszálni, hogy az étrend aminosavtartalma megfelelően komplettált legyen, így az összes (21) aminosav az ideális arányban kerüljön bevitelre. Az aminosavegyensúly a szervezetben lévő gyulladások mérséklése és a mikrobiom (bélflóra) egészségének megőrzése/helyreállítása szempontjából szükséges!
 
Mire kell figyelni, hogy az étrended aminosavprofilja megfelelő legyen?
  • Ne csak színhúsokat (izomhúst) fogyassz, hanem rendszeresen kerüljön a tányérodra máj és egyéb belsőségek, porcos-bőrös húsok, halfélék, tenger gyümölcsei, tojás és terápiás alaplé (hosszan főzött csontleves) IS. Ezek szinte azonos mértékben vagy még hatékonyabban tudnak hasznosulni a szervezetben. Ha ezeket nem tudod vagy nem szeretnéd legalább olyan gyakorisággal fogyasztani, mint a színhúsokat (pl. csirkemell, sertéskaraj), akkor érdemes kollagénnel kiegészíteni (nem helyettesíteni!) a fehérjebevitelt. De ennek a jótékony hatása nem ér fel azzal, mintha az étrendeden változtatnál.
  • Fogyassz napi 2-3000mg C vitamint, ugyanis antioxidánsként ez is segíti a természetes kollagéntermelést. A túlzott bevitele viszont felesleges, mert vízben oldódó vitaminként a felesleg távozni fog.
  • Egy komplex multivitaminkészítmény mindenképpen hasznos lehet a test optimális működése és a bőr egészsége miatt, köszönhetően az E vitamin, a cink, a réz és a mangántartalmának, melyek szintén segítik a természetes kollagéntermelést és antioxidáns hatással bírnak. A multivitaminokról bővebben ide kattintva olvashatsz.
  • Ízületi problémák esetén egy speciális ízületvédő készítmény szedése elkerülhetetlen, főleg aktív életmód esetén, illetve a rendszeres nyújtás sem mellőzhető! Az általam ajánlott ízületvédőket ebben a kiadványomban találod meg: www.perjeskinga.com/termekajanlo
  • A tested saját kollagéntermelésének maximalizálásra érdekében kerüld a túlzott UV sugárzást, ne dohányozz, aludj eleget és találj magadnak megfelelő stresszkezelési technikákat! A stresszmenedzsmenttel kapcsolatban az "Esti biohacking" című e-bookom lehet a segítségedre 40 hasznos tippel: www.perjeskinga.com/ebook 
  • Végül pedig a megfelelő folyadékfogyasztást emelném ki, ami nélkül bármit is csinálsz, nem lesz sok eredménye, hiszen ez az egészséges életmód egyik alappillére, amire a többi tényezőt és kiegészítőt építeni tudod. 
Mire figyelj, ha végül kollagén szedése mellett döntesz?
  • Mérlegeld, hogy valóban megéri-e neked a kollagén a zselatinnal szemben! A kollagén és a zselatin között az a különbség, hogy utóbbi a kollagén főtt (majd porrá szárított) változata. Emiatt csak meleg közegben oldódik és zselés állagot képez, míg a kollagén hidegben is oldódik és nincs zselésítő hatása. A zselatin nagyjából tizedannyiba kerül és bármelyik szupermarketben beszerezhető (csak figyelni kell, hogy ne legyen benne cukor és egyéb adalékanyagok). Zselatin esetén napi 5g-ot érdemes belekeverni bármilyen főtt ételbe, pl. zabkásába, főzelékbe, krémlevesbe, kakaóba főzve vagy sütibe sütve.
  • Ha kollagént választasz, akkor hidrolizált és inkább ízesítetlen változat mellett dönts, vagy ízesített esetén minél kevesebb adalékanyaggal! Ezt keverheted turmixokhoz, smoothiekhoz vagy bármilyen folyadékhoz. Ebből napi 5-10 gramm az ajánlott bevitel.
  • Nem éri meg kapszulázott formát választani, mert azokban kapszulánként 3-500mg kollagén van, amiből kb. 10-30db fedezné a napi ajánlott bevitelt... 
  • Fontos, hogy a zselatin- és a kollagénbevitelt is bele kell számolni a napi kalória- és fehérjebevitelbe, mivel grammonként 4kalóriát tartalmaznak, illetve ugye fehérjetartalmuk is van (mivel lényegében fehérje). De nem érdemes a fehérjebevitelnek az ajánlottnál nagyobb részét ebből fedezni, mert hiányoznak belőle esszenciális (létfontosságú) aminosavak, tehát önmagában nem komplett fehérjeforrás!
​Melyik termékeket ajánlom?
  • Kollagén por: https://tidd.ly/3kSsWsO vagy https://tidd.ly/3tK8Unl vagy https://nutribalance.hu/termek/gal-marhakollagen-peptidek/?ref=944 vagy www.paleocentrum.hu/spd/5999883164297/Marha-kollagen-300g-Almitas vagy www.paleocentrum.hu/spd/5999886937430/Marhakollagen-peptidek-300g-GAL 
  • Kakaós kollagén italpor (steviával édesítve): www.dietas-termekek-webshop.hu/almitas_kakaos_kollagen_italpor_330g_5027 
  • Hal kollagén: https://tidd.ly/3bm2RiK vagy https://nutribalance.hu/termek/gal-halkollagen-peptidek/?ref=944 vagy www.dietas-termekek-webshop.hu/gal_halkollagen_peptidek_150_g_4880 vagy www.paleocentrum.hu/spd/5999885398973/Halkollagen-peptidek-150g-GAL 

Kedvezmények és kuponkódok: www.perjeskinga.com/kedvezmenyek 

​Összegzés:
 A kollagén (vagy zselatin) szedésének VANNAK egészségügyi előnyei, főleg az aminosav kiegyensúlyozó, gyulladáscsökkentő, ízületvédő és antioxidáns hatása miatt, de nem feltétlenül azt a hatást fogja produkálni a szervezetedben, amire szeded, hanem ott hasznosul, amire a testednek éppen a leginkább szüksége van. Így ne támassz elvárásokat vele kapcsolatban!

​Ha az étrended tartalmaz kielégítő gyakorisággal magas kollagén tartalmú ételeket, megfelelő a folyadékfogyasztásod, az életmódod, a stresszmenedzsmented és a vitaminbeviteled is, akkor nem szükséges a kollagén táplálék kiegészítő formában való fogyasztása, illetve ha vékony a pénztárcád, akkor sem éri meg erre költeni (vagy érdemes zselatinra cserélni), hiszen ennél jóval fontosabb táplálék kiegészítők is vannak!,
Picture
Források:
  • examine.com
  • plantbased-pixie.com
  • drkellyann.com
  • healthline.com
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2764342/
  • https://science.sciencemag.org/content/261/5129/1727.long
  • https://www.karger.com/Article/Abstract/351376
  • https://www.karger.com/Article/Abstract/355523
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/

Comments are closed.
    Picture

    Perjes Kinga

    írásai, cikkei, véleménye
    a cikkek affiliate linkeket tartalmaznak

    Archívum

    January 2023
    December 2022
    October 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    September 2020
    August 2020
    June 2020
    May 2020
    March 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    February 2018
    January 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    June 2016
    May 2016
    March 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    November 2014

Szolgáltatások

Tanácsadás
​VIP program
​Boost Your Body

Magamról

Perjes Kinga
​
Kapcsolat

Adatkezelési tájékoztató

Tartalom

Cikkek
E-bookok
​Sablonok
Receptek
Picture
Picture
© COPYRIGHT 2023
​MINDEN JOG FENNTARTVA.
​Az oldalon affiliate linkek vannak elhelyezve.
  • Home
  • Magamról
  • Alap tanácsadás
  • Kismama tanácsadás
    • Babaprojekt
    • Baba a pocakban
  • Programok
    • Boost Your Body
    • Veggie Month
    • Bélflóra regeneráló program
    • Vip program
  • Receptek
  • E-book
  • Cikkek
  • Herbaferm
  • Kedvezménykódok
  • Kapcsolat
  • Egyéb
    • Visszajelzések
    • Médiamegjelenések
    • Termékajánló
    • Ételintolerancia