Ahogy már korábban kiveséztem az L-carnitint, a Pyruvate-ot és a CLA-t, úgy lesz a következő a sorban a kollagén is! Természetesen a tőlem megszokott módon, vagyis bullshitek nélkül, független kutatási eredményekre alapozva! A 2-es típusú kollagén egy peptid (hidrolizált aminosavlánc), a kötőszöveti sejtek közötti űrt kitöltő fehérje-strukturák gyűjtőneve. Az emberi testben legnagyobb mennyiségben jelenlévő fehérjetípus, ami elsősorban a bőrben, a porcokban, az inakban, az ínszalagokban és az izületekben található meg, de a test szinte minden részében jelen van (pl. a belső szervek jelentős részét is ez alkotja). A kollagén felelős többek között a bőr feszességéért és rugalmasságáért és a sebek gyógyulását is gyorsítja. A kollagénszint és a kollagéntermelődés nagyjából 25 éves kor után folyamatosan csökken és ennek a csökkenésnek a látható és érezhető jeleit nevezzük öregedésnek. Ekkor a bőr veszít a rugalmasságából, csökken a vízvisszatartó képessége, így kevésbé lesz feszes és megjelennek a ráncok is. Emiatt jelentkezhet az idős korral egyre több ízületi probléma, emésztőrendszeri probléma (mert a kollagén a bélfalon egy védőréteget képez, aminek a vastagsága és a fedése idővel szintén csökken). De az életkoron kívül a stressz, a dohányzás, a rossz táplálkozás, a kialvatlanság és túl sok káros UV sugárzás is mind csökkenti a test saját kollagéntermelését.
A helyzet az, hogy nem annyira sok minden, mint ahogy a reklámok állítják. Mivel a kollagén egy aminosavlánc, ezért a test az emésztés során különálló aminosavakra (fehérjerészecskékre) bontja le, mint ahogyan minden más fehérjével is teszi, amit elfogyasztasz. Nem tudod megmondani a testednek, hogy a bevitt aminosavak (akármilyen forrásból származnak) milyen formában és hol hasznosuljanak a testedben. A tested ezt az aktuális szükségleteinek megfelelően dönti el. Ahogy a hús fehérjéiből sem lesz automatikusan izom, akkor sem, ha az izmok fehérjéből állnak, úgy a bevitt kollagénből sem lesz automatikusan „friss és feszes bőr”, akkor sem, ha a bőr kollagénből áll és az elfogyasztott kókuszzsírból sem lesz feltétlenül zsírraktár, akkor sem, ha mindkettő zsírból áll. A bőr állapotára és a bőr kollagéntartalmára való hatásáról nagyon kevés független és megbízható kutatási eredmény áll rendelkezésre. Ezt az állítást Dr. Anjali Mahto is alátámaszthatja a „The Skincare Bible”, vagyis „A Bőrápolás Bibliája” című könyvében. A legnagyobb probléma szerinte az, hogy a kollagénnel kapcsolatos kutatások nagy részét maguk a kollagénes termékeket gyártó vállalatok támogatták, vezették és összegezték, tehát érdekkonfliktus állt fent. Vagy a többi esetben egereken, patkányokon, nyulakon végezték el a kísérleteket emberek helyett. Továbbá a pozitív eredményeket produkáló kutatások között jelentős számban találni olyanokat, melyek a kollagént étel, kapszula vagy por forma helyett injekció formájában juttatták a szövetetekbe vagy sokszor hialuron savval és/vagy kondroitinnel párosítva szedték a kísérleti alanyok. Így minden jól hangzó állítást fenntartásokkal kellene kezelni! Azonban vannak olyan tanulmányok, amik valóban egészen megbízható eredményekkel kecsegtetnek. Mik a kollagénnek azok a hatásai, amik valamilyen szinten alátámasztottak?
Alapvetően a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás elegendő kollagént biztosít a szervezet számára, így az extra bevitel gyakorlatilag akár pénzkidobás is lehet, tekintve, hogy mennyire drágák a kollagén kiegészítők. Így érdemes inkább arra fókuszálni, hogy az étrend aminosavtartalma megfelelően komplettált legyen, így az összes (21) aminosav az ideális arányban kerüljön bevitelre. Az aminosavegyensúly a szervezetben lévő gyulladások mérséklése és a mikrobiom (bélflóra) egészségének megőrzése/helyreállítása szempontjából szükséges! Mire kell figyelni, hogy az étrended aminosavprofilja megfelelő legyen?
Mire figyelj, ha végül kollagén szedése mellett döntesz?
Melyik termékeket ajánlom?
Kedvezmények és kuponkódok: www.perjeskinga.com/kedvezmenyek Összegzés: A kollagén (vagy zselatin) szedésének VANNAK egészségügyi előnyei, főleg az aminosav kiegyensúlyozó, gyulladáscsökkentő, ízületvédő és antioxidáns hatása miatt, de nem feltétlenül azt a hatást fogja produkálni a szervezetedben, amire szeded, hanem ott hasznosul, amire a testednek éppen a leginkább szüksége van. Így ne támassz elvárásokat vele kapcsolatban! Ha az étrended tartalmaz kielégítő gyakorisággal magas kollagén tartalmú ételeket, megfelelő a folyadékfogyasztásod, az életmódod, a stresszmenedzsmented és a vitaminbeviteled is, akkor nem szükséges a kollagén táplálék kiegészítő formában való fogyasztása, illetve ha vékony a pénztárcád, akkor sem éri meg erre költeni (vagy érdemes zselatinra cserélni), hiszen ennél jóval fontosabb táplálék kiegészítők is vannak!, Források:
Comments are closed.
|
Perjes Kinga
írásai, cikkei, véleménye Archívum
January 2023
|