Perjes Kinga - életmód és táplálkozási tanácsadó
  • Home
  • Magamról
  • Alap tanácsadás
  • Kismama tanácsadás
    • Babaprojekt
    • Baba a pocakban
  • Programok
    • Boost Your Body
    • Veggie Month
    • Bélflóra regeneráló program
    • Vip program
  • Receptek
  • E-book
  • Cikkek
  • Herbaferm
  • Kedvezménykódok
  • Kapcsolat
  • Egyéb
    • Visszajelzések
    • Médiamegjelenések
    • Termékajánló
    • Ételintolerancia

KERESZTTŰZBEN A KÓKUSZOLAJ - ISMÉT!

20/11/2017

0 Comments

 
Picture

​Csodaszer vagy átverés? Mi igaz a marketingdumákból?

Nyár elején volt egy nagy média-sokk, miszerint a kókuszolaj annyira egészségtelen, hogy annál még a disznózsír (vagy talán marhazsír volt?) is jobb. Ehhez hasonló címekkel jelentek meg posztok, cikkek, vélemények. Hatalmas volt a pánik, hiszen azelőtt mindenki úgy tudta, hogy a kókuszolaj egészséges és jó alternatívája sütés-főzéshez a sertészsírnak, finomított napraforgóolajnak és az extra szűz olívaolajnak (utóbbi sajnos nem sütésálló!)

Akkor írtam is erről egy cikket, aminek az volt a lényege, hogy nem kell mindent elhinni, amit felkap a média. Az eredeti cikket ITT tudjátok elolvasni, amiben szó van a chia mag betiltásának kezdeményezéséről (szintén nyári botrány) és a basmati rizst érintő butaságokról is („nem is rizsből van” :D)

Visszatérve a kókuszolajra:

Két csoport létezik:
  1. Aki „superfoodként”, csodaszerként, mindenre használható alapanyagként isteníti a kókuszolajat
  2. Akik szerint messziről elkerülendő, „telített zsírokra” és az AHA (American Health Association, Amerikai Szívszövetség) javaslatára hivatkozva. Az AHA-nak valóban vannak figyelmeztetései a kókuszolajjal kapcsolatban, de minden érmének két oldala van.
Picture
Összeállítottam nektek egy pro-kontra listát számos kutatási eredmény, az examine.com oldal adatbázisának figyelembevételével és a saját álláspontom alapján.

Habár a kókuszolaj és a kókuszzsír UGYANAZ a termék (más hőmérsékleten, más halmazállapotban), de az egyszerűség kedvéért a cikkben én csak kókuszolaj néven fogok hivatkozni rá.
​
  1. PRO: Azokban a kultúrákban, amikben az átlagnál magasabb a kókuszolaj fogyasztás, az átlagnál alacsonyabb a szív- és érrendszeri problémák előfordulási esélye.
Ezek a kultúrák elsősorban a Csendes-óceáni szigetek térségében fordulnak elő. Az egyik sziget, Tokelau lakosainak a napi kalóriabevitelének 63%-át teszi ki a kókuszolaj és semmi jele nincs a szigeten a szívrohamnak. Kitava-sziget lakóinál ez a szám 70% körüli és szintén semmi jele szívproblémáknak.
Ebben az esetben lehetne akár genetika okokra is gondolni, de egy másik kutatás kimutatta, hogy ha ezek a lakosok máshova költöznek, „nyugati” étrendet kezdenek követni, akkor jelentősen romlik az egészségügyi állapotuk.
 
Ide tartozó kutatások:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6937778
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7270479
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8450295


2. PRO: Azokban a kutatásokban, ahol az állatokat kókuszolajjal etették, javult a szívük egészségi állapota.
Sajnos ezeket a kutatásokat csak állatokkal végezték, hiszen kontrollált étrendről és szigorúan megfigyelt laborvizsgálatokról van szó. Embereket nem lenne túl „emberi” laboratóriumba zárni életük nagy részére és elsősorban kókuszolajjal etetni :D Így ezekhez a vizsgálatokhoz egereket használtak. Mivel az emberek nem egerek, ezért ez ferdíthet kicsit a tényeken.
 
Ide tartozó kutatás:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11606787
 
3. PRO: A kókuszolaj MCT zsírsavakat tartalmaz, ami bizonyítottan hozzájárulhat a zsírvesztéshez.
Az MCT zsírsavak közepes szénláncú zsírsavak, amiket kókuszolajból vonnak ki.
Mivel nem magazincikket írok, ezért nem szeretném elferdíteni a tényeket: Nem arról van szó, hogy ha MCT olajat iszogatsz, akkor zsírt fogsz veszteni, hiszen mivel 100%-os olaj, ezért ő is 9,3 kalóriát tartalmaz grammonként. Tehát ha a jelenlegi étrendedhez adod hozzá, akkor valószínűleg csak kalóriatöbblet és ennek megfelelően hízás lesz a vége. DE: Ha a jelenleg használt olajadat/zsírodat cseréled le MCT olajra, akkor bizonyítottan könnyebb lesz a zsírvesztés. MCT olajat egyébként lehet önmagában külön is kapni reformboltokban, táplálékkiegészítő boltokban vagy online. Ez mindig folyékony, nem szilárdul meg, mint a kókuszolaj, de ugyanúgy íztelen/szagtalan. Néhány embernél hasmenést okozhat nagy menyiségben, így FOKOZATOSAN szoktasd hozzá magad és mértékkel fogyaszd!
 
Ide tartozó kutatások:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27188898
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25636220
 
4. PRO: Az MCT zsírsavak (amiket a kókuszolaj tartalmaz) segíthetnek az Alzheimer-kórban és epilepsziában szenvedő embereknek.

Ide tartozó kutatások:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26766547
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25997382
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24256265
Picture

​5. PRO: A kókuszolaj a növényi olajhoz képest jobban képes emelni a JÓ koleszterin szintet.

A jó koleszterin pedig véd a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen.
 
Ide tartozó kutatások:
  • https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/74/4/267/1807413
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15198960

6. PRO: A kókuszolaj tökéletes sütés-főzéshez.
A kókuszolaj láncszerkezete annyira stabil, hogy egészen 204°C-ig hőálló. Ez bőven elég az átlagos háztartásbeli műveletekhez. (A szűz, „kókusz ízű” kókuszolaj felső korlátja 177°C-on van, ami azt jelenti, hogy sütőben sütni és főzni még azzal is bátran lehet, de az olajban sütéshez épphogy kevés)
 
Ide tartozó kutatások:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5044790/
 
7. PRO: A kókuszolaj nem avasodik meg.
Se a sütés-főzés során, se a polcon nem fog megavasodni, míg a többi olaj és zsír igen.
 
8. PRO: A kókuszolaj antibiotikus és vírusölő hatással rendelkezik.
Azért ez nem azt jelenti, hogy antibiotikum kezelés helyett lehet alkalmazni, hanem a lenne lévő laurik sav számos baktériumot és vírust képes elpusztítani. Ezért például kezdődő fogszuvasodás esetén hatékony lehet, ha pár percig kókuszolajat forgatunk a szánkban, majd kiköpjük és alaposan kiöblítjük.
Számos termékben használják a kókuszolajat pont azért, hogy megelőzzék a baktériumok kifejlődését (vagyis a gyorsabb megromlást)
Vannak arra irányuló kutatások is, hogy a kókuszolaj hatékony a bélrendszeri problémák kezelésében (pont az antibiotikus hatása miatt), de ezeket a kisérteleket szintén nem embereken, hanem egereken végezték.
 
Ide tartozó kutatások:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5109859/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17966176
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27303684
 
9. PRO: A kókuszolaj valóban jót tesz a bőrnek és a hajnak.
Az indiai nők már generációk óta kezelik a hajukat és a bőrüket kókuszolajjal. És ez a népi trükk tudományosan is bizonyított hatásosságú: megelőzheti a hajkárosodást és segíthet az érdes, hámló bőr javításában, valamint egyes bőrbetegségek esetén.
 
Ide tartozó kutatások:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19134433
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724344
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12715094​

Picture
De jöjjön néhány kontra érv is, hiszen – mint ahogyan már említettem – minden érmének két oldala van:

1. KONTRA: A feljebb leírt pozitív hatások sokkal jobban érvényesülnek finomítatlan, szűz kókuszolaj esetében, mint finomított kókuszolaj esetén.
Ez azért kontra, mert a szűz kókuszolajnak kókuszíze van, míg a finomítottnak semleges, így utóbbi sokkal könnyebben és kellemesebben használható sütéshez, főzéshez. A szűz kókuszolaj is sok mindenbe illik, pl. ázsiai konyha egyes ételei, sütik, édes krémek, de jelentősen szűkebbek a felhasználási lehetőségei.
 
2. KONTRA: A kókuszolajjal kapcsolatos kísérletek egy részét nem végezték el embereken.
Emiatt kétséges, hogy valóban érvényesek-e a kutatási eredmények emberekre nézve vagy nem. Sok tekintetben az egerek testének működése és reakciói hasonlóak az emberi testhez, de sok esetben nem. Vannak kutatások, amiben az egereken való kísérletezés teljesen más eredményt hozott, mint ugyanannak a kísérletnek az emberi párja.
 
Ide tartozó kutatás:
  • http://www.jmmc-online.com/article/S0022-2828(09)00369-1/fulltext
 
3. KONTRA: Nem minden kókuszolajjal kapcsolatos kutatásban használtak valóban kókuszolajat.
Vannak kutatások, amiben kókuszdiót, kókuszkrémet vagy egyéb kókuszterméket használtak. Elméletileg a kókusztermékek zsírtartalmát minden esetben kókuszolaj adja (hiszen ez a fajta zsír van jelen a kókuszdióban), de ettől függetlenül a feldolgozási mód és az adott termék összetétele eltérhet. Míg a kókuszdió egy természetes növény, addig a kókuszolaj sajnos egy feldolgozott termék, hiszen ilyen formában a természetben nincs jelen (akár 100%-os, akár nem), így mindenképpen emberi beavatkozásra van szükség a „kivonatoláshoz”, ami roncsolhatja a kémiai szerkezetét és ezáltal a hatásait is.
 
4. KONTRA: Az MCT olaj nem egyenlő a kókuszolajjal.
Feljebb már említettem, hogy mi az az MCT olaj és mi köze van a kókuszolajhoz, így látszik, hogy ugyan szoros kapcsolatban állnak, de mégsem 100%-ig ugyanarról az anyagról van szó. Emiatt szintén eltérhetnek a kókuszolajra vetített kutatási eredmények a valós hatásoktól.
A kókuszolajról szóló hirdetések és marketingkampányok során gyakran használnak olyan állításokat, amik valójában az MCT olajra érvényesek, ezzel megtévesztik a fogyasztókat. Viszont törvénybe nem ütközik, hiszen a kókuszolaj tartalmaz MCT-t. Tartalmaz, de nem 100%-ig abból áll.
 
5. KONTRA: Az AHA (American Heart Assotiation), vagyis az Amerikai Szívszövetség valóban nem ajánlja a fogyasztását.
És emiatt számos orvos, dietetikus és táplálkozási tanácsadó sem. Így, ha valaki (és hű mennyien vannak ők) a kutatások helyett az orvosoknak hisz és őket tartja hitelesebbnek egészségügyi szempontból, annak ez egy erős kontra lehet a kókuszolaj szempontjából.
Ha most azon gondolkozol, hogy akkor vajon az AHA miért állítja ezt, akkor egyértelműen az a válasz, hogy azért, mert a kókuszolaj szinte teljes mértékben telített zsírokból áll. A telített zsírok pedig számos betegséggel összefüggésben állnak. Tehát, ha el akarod kerülni azokat a betegségeket, akkor ne fogyassz telített zsírokat. Ezt nem én mondom, hanem ők.

A helyzet az, hogy azok a zsírok, amik a betegségeket okozzák (pl. koleszterin problémák, szív- és érrendszeri problémák, nem alkoholos eredetű zsírmáj, stb.) azok az Omega6-ban gazdag zsírok. A kókusz viszont nem. Telített zsírokra szükség van többek között azért, mert a hormonok zsírban oldódnak.

Hmm, kezd ez a KONTRA pont PRO-ba fordulni :)
 
Jó hír, hogy koleszterin szempontjából a kókuszolaj jobbnak bizonyult a vajnál és a marhazsírnál, de átfogó, minden olajfajtát érintő kutatás nem született.
 
Ide tartozó kutatások:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4025191
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7595099
 
6. KONTRA: A kókuszolaj drága.
A kókuszolaj a drága olajok közé tartozik, főleg a szűz változata (amiről már írtam, hogy több pozitív hatással rendelkezik). Mivel kókuszolaj nélkül is ki lehet alakítani kiegyensúlyozott, megfelelő étrendet, ezért igazából nem szükséges komponense az egészséges életmódnak. Így, ha valaki a pro-kontra lista hatására úgy érzi, hogy „ha ennyire nem egyértelmű, akkor inkább hagyjuk”, akkor az abszolút megteheti.

KONKLÚZIÓ:
A kókuszolaj nem csodaszer, elég nagy hype és marketingfelhő lengi körül, de szerintem sütés-főzéshez kiváló alternatívája a többi növényi olajnak, vajnak és egyéb állati-eredetű zsiradékoknak, addig amíg elegendő telítetlen és Omega3-ban gazdag zsírforrást is fogyasztunk az étrend részeként és nem visszük túlzásba a kókuszolaj használatát, valamint nem várunk el tőle minden olyan csoda-hatást, amit itt-ott hallunk/olvasunk.

Picture
Források:
- A kutatások forrásait lásd a cikkben megjelölve
- A képek forrása: pixabay.com .
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Picture

    Perjes Kinga

    írásai, cikkei, véleménye
    a cikkek affiliate linkeket tartalmaznak

    Archívum

    January 2023
    December 2022
    October 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    September 2020
    August 2020
    June 2020
    May 2020
    March 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    February 2018
    January 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    June 2016
    May 2016
    March 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    November 2014

Szolgáltatások

Tanácsadás
​VIP program
​Boost Your Body

Magamról

Perjes Kinga
​
Kapcsolat

Adatkezelési tájékoztató

Tartalom

Cikkek
E-bookok
​Sablonok
Receptek
Picture
Picture
© COPYRIGHT 2023
​MINDEN JOG FENNTARTVA.
​Az oldalon affiliate linkek vannak elhelyezve.
  • Home
  • Magamról
  • Alap tanácsadás
  • Kismama tanácsadás
    • Babaprojekt
    • Baba a pocakban
  • Programok
    • Boost Your Body
    • Veggie Month
    • Bélflóra regeneráló program
    • Vip program
  • Receptek
  • E-book
  • Cikkek
  • Herbaferm
  • Kedvezménykódok
  • Kapcsolat
  • Egyéb
    • Visszajelzések
    • Médiamegjelenések
    • Termékajánló
    • Ételintolerancia