A kívánósságnak ma már semmi köze nincs se a valódi éhséghez, se a test táplálásának szükségletéhez, csupán egy pszichológiai válasz. A cukor és a finomított szénhidrátok olyan pozitív energialöketet adnak az agyműködésnek, mint semmi más alapanyag. Hirtelen megdobják a dopamintermelést, ami eufórikus érzetet kelt és egyrészt függőséget okoz, másrészt sajnos 10-20 percnél tovább csak akkor tartható fent az állapot, ha folyamatos utánpótlás érkezik. Ezért ennyire nehéz leszokni róla.
A kívánósság az agynak a jutalomközpontjában kezdődik, nem az éhségért felelős területen. Az agyban megjelenik az igény, amit ha kielégítesz, akkor jön a dopamin hormontermelés, vagyis a boldogság. Nem csak az evéssel van így, hanem a szex-szel is. Ezek alap emberi szükségletek. Minél többször válaszolsz aktív cselekedettel (nasizás), az agyadban megjelenő igényre (kívánósság), annál többször tanulja meg az agyad az összefüggést a kívánósság-nasizás-boldogság között, így egy idő után akár egy rosszabb nap közben is megjelenítheti a kívánósságot az agy csak azért, mert tudja, hogy ha azt kielégíted, akkor a napod egy fokkal jobb lehet. De fordítva is igaz, hiszen le tudod szoktatni erről a „berögződésről” az agyadat, viszont az nem pár nap alatt fog megvalósulni... A szokások megtörése nem könnyű, főleg akkor, ha egy pozitív érzéssel köti össze az agy. Lehet, hogy magának az ételnek nincsenek addiktív tulajdonságai (habár néhány alapanyagnak/összetevőnek lehetnek), de önmagában az állandó dopaminvágy játsza a legnagyobb szerepet. A Nutrition Review-ban megjelent kutatás szerint már egy olyan ételről készült fotó vagy hirdetés látványa is beindíthatja a kívánósságot, ami korábban dopamintermelést okozott az agyban. Nem véletlen, hogy az EU-ban már elindult egy olyan kampány, miszerint a gyerekeket ne lehessen édesség- és gyorsételhirdetésekkel közvetlenül megcélozni. A kívánóssággal kapcsolatos kutatások jelentős része arra fókuszál, hogy hogyan lehet menedzselni, elnyomni az érzést, amikor megjelenik. Néhány jó stratégia:
Ezeknek a stratégiáknak a hatására nagy eséllyel elmúlik a kívánósság, de ha esetleg nem, akkor is biztosan kevesebbet fogsz nasizni, mint eredetileg tetted volna. Ha még ezek után is úgy érzed, hogy többet nasiznál, mint kellene, akkor írj magadnak táplálkozási naplót, amiben pontosan és részletesen leírsz minden ételt és italt, amit aznap fogyasztottál. Nem kellenek hozzá kalóriák, csak a megnevezés és a (becsült vagy pontos) adag. Ez segít abban, hogy azonosítsd, mikor és miért nasizol általában, így az okot tudod megszüntetni. Lehet az oka unalom, stressz, reggeli rohanás... Ha a kívánósságod nem pszichológiai eredetű, hanem a rossz étrendedből fakadó vércukoringadozás miatt fordul elő, akkor viszont az étrenden kell változtatni. Akkor is felléphet a kívánósság, ha tápanyaghiány áll fent, ami szintén az étrend minőségével és változatosságával függ össze. Az életmód és táplálkozási tanácsadásról ide kattintva olvashatsz. Ha nem vagy biztos benne, hogy amit érzel, az kívánósság vagy éhség, akkor ezt a cikkemet ajánlom: Az éhség 7 fajtája., Comments are closed.
|
Perjes Kinga
írásai, cikkei, véleménye Archívum
May 2023
|