🙈 A hormonális egyensúly elvesztésének különböző következményei lehetnek. Először akár észrevehetetlen, apró tünetek, később akár gyógyszeres kezelést igénylő hormonális betegségek. Egyes hormonmodulánsok az immunrendszer tevékenységét is csökkentik (immunmoduláns hatásúak), ami a rosszindulatú sejtek felismerésében és eltávolításában is fontos szerepet játszik (így akár rákkeltő hatásúnak is lehetne őket nevezni) 😳
. 👩🏻🏫 Ezek a hatások hosszútávon, évek, illetve évtizedek alatt valósulnak meg, így nem könnyű az ok-okozati kapcsolatok egyértelmű felismerése. Az ipari tevékenység nyomán környezetünkben (és testünkben) megjelenő gyógyszerek, műanyag-gyártási származékok (pl. ftalátok, BPA, PFOA, PCB, PBB) és növényvédő szerek vezettek el ahhoz, hogy tudományos kutatások is foglalkozzanak végre a kérdéssel. A kutatások a szerteágazó élettani következményekre is kezdtek kiterjedni, így ma már a hormonmoduláns hatásokat a magas vérnyomással, a cukorbetegséggel és általánosságban a metabolikus szindrómával is kapcsolatba hozzák (aminek következménye a kóros elhízás) 😕 . 🥤 Sajnos pl. a BPA (biszfenol A) hormonmoduláns hatását közel 80 éve ismerjük, azonban piaca mégis töretlenül felfelé ívelő: 2016-ban mintegy 8 millió tonna volt az éves forgalma. Így az olyan érvek, miszerint „ha nem lenne biztonságos valami, akkor nem lenne forgalomban” nem helytállók 🤷🏻♀️ . 🔄 A környezetünkben/élelmiszereinkben ma már többnyire különféle keverékekkel találkozunk, amelyek egymás hatását gyengíthetik, de akár erősíthetik (szinergizmus) is. A hatások nem csak a kezelt nemzedékre vonatkozhatnak, hanem ún. transzgenerációs hatásúak lehetnek, vagyis az utódgenerációt is érinthetik (epigenetika) 👨👩👧👦 . 👩🏻⚕️ Ha esetedben bármilyen hormonális probléma jelen van (leggyakrabban pajzsmirigyproblémák, IR, PCOS, a stressz-tengelyt érintő zavarok, termékenységi problémák, ösztrogéndominancia és még sorolhatnám), akkor édeskevés csak a táplálkozásra odafigyelned, hanem a hormonmodulánsok drasztikus minimalizálása is szükséges a probléma esetleges visszafordítása/megszüntetése érdekében. Sajnos manapság teljesen mellőzni nem lehet őket a modern környezet adottságai miatt, de rendkívül sokat tehetünk a negatív hatások jelentős csökkentése érdekében! 📉 . ⬇️ Az ábrán a leggyakoribb hormonmoduláns forrásokat tüntettem fel. Mivel lehet kiváltani őket?
Források: https://oem.bmj.com/content/74/7/502 https://www.biorxiv.org/content/10.1101/112862v1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2726844/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4702494/?report=classic Comments are closed.
|
Perjes Kinga
írásai, cikkei, véleménye Archívum
January 2023
|