A már régóta bevált stresszmenedzsment eszköztár (pl. jóga, mindfulness, tai chi) mellett egy újabban felkapott megoldást is gyakran emlegetnek: ezek az adaptogének. Az adaptogének valójában bizonyos növények, amik segíthetnek a testnek a stressz leküzdésében, a stresszhez való alkalmazkodásban.
Amikor stressz éri a testet, akkor az endokrin rendszer a testet az „üss vagy fuss” módba, vagyis a paraszimpatikus módba kényszeríti, amire a test válasza a kortizol (stresszhormon) kibocsátása. A kortizol az ősember idejében nagyon hasznos tudott lenni olyan vészhelyzetekben, amikor például egy vadállat elől kellett elmenekülni, tehát lényegében egy életveszélyes helyzetben kellett túlélni. Manapság egy busz lekésése vagy a főnökkel való beszélgetés nem összehasonlítható egy életveszélyes helyezettel. Míg régen hetente fordult csak elő vészhelyzet, esetleg naponta egyszer, addig manapság a nap 24 órájában fennáll a stresszállapot, ami folyamatos, állandó kortizoltermelésre készteti a testet. A túlzott kortizoltermelésnek pedig rengeteg negatív, egészségügyi hatása lehet:
Az adaptogének segíthetnek a test alkalmazkodásában, így az csak egy nagyobb stresszszint esetén kezd el kortizolt termelni. Még kevés a kutatás a témában és nem mindegyik adaptogén azonos módon hat, így nem érdemes csodaszerként támaszkodni rájuk, de krónikus stressz esetén megérnek egy próbát. Trevor Kashey (biokémikus, táplálkozási tanácsadó) mindig megkéri a páncienseit mielőtt adaptogéneket szednének, hogy először gondolkodjanak el azon, hogy mi váltja ki náluk a stresszt. Érdemes először azon elgondolkodni, hogy a stressz okát, forrását meg tudják-e szüntetni. A stressz oka általában pszichológiai és csak kevesebb esetben környezeti tényező. Előbbi esetben az adaptogének nem fognak változtatni rajta, hanem sokkal hatékonyabb lenne egy pszichológus vagy terapeuta segítségével dolgozni a problémán. A megváltoztathatatlan, környezeti okok esetén viszont valóban hatékony lehet az adaptogénekhez való fordulás. Az adaptogének általában fűszerek vagy gyökerek, de nem mindegyiknek vannak bizonyított hatásaik a stresszszintre és a szorongás csökkentésére. Néhány hatékonynak bizonyuló adaptogén:
Comments are closed.
|
Perjes Kinga
írásai, cikkei, véleménye Archívum
November 2019
|