Sajnos az 5-HTP nem található meg egyik ételben sem, így a táplálkozással nem vihető be. Az 5-HTP táplálékkiegészítőket az afrikai Griffonia simplicifolia növényből állítják elő. Jótékony hatásai: 1. Növelheti az elégedettséget és a teltségérzetet étkezés után, ezáltal közvetve hozzájárulhat a súlyvesztéshez Ez a hatása elsősorban azok számára lehet vonzó, akik hajlamosak étkezés után nasizni vagy feleslegesen repetázni. Azonban ezt csak túlsúlyos vagy elhízott emberek esetén sikerült eddig bizonyítani. Egy kutatásban cukorbeteg embereken tesztelték az 5-HTP hatását és megállapították, hogy azok, akik kaptak ebből az aminosavból, átlagosan 435kcal-val ettek kevesebbet a nap végére, mint a kontrollcsoport, akik placebot kaptak. Az 5-HTP elsősorban a szénhidrátok iránti vágyat csökkentheti, ezáltal hozzájárulva a vércukormendzsmenthez is. Állatkísérletek alátámasztották, hogy a depresszióból és szorongásból fakadó evéskényszer esetén is hatékony lehet a túlevés kockázatának csökkentésében. Fontosnak tartom ismételten kiemelni, hogy nem étvágycsökkentő hatású, hanem az étkezés hatására történő teltségérzetet és jóllakottságot növeli! 2. Segíthet enyhe depresszió vagy szorongás esetén a szerotonin szint növelésével Ez az a hatása, amire a leggyakrabban alkalmazzák. 1995-ig csak vényköteles gyógyszerként lehetett kapni a depresszió kezelésére, de azóta vény nélkül beszerezhető reformboltokban, drogériákban és online is. Számos kutatás támasztotta alá, hogy hatékonyabb egy komplex, többfaktoros kezelés részeként, mint önmagában. Általában 150-3000mg-ot ajánlanak az orvosok erre a célra, egy 2-4 hetes kúra részeként. 3. Csökkentheti a migrénes rohamok gyakoriságát Néhány kutató úgy gondolja, hogy a migrének oka lehet az alacsony szerotoninszint is. Egy kutatásban, ahol 6 hónapon keresztül kaptak a résztvevők 5-HTP-t, megállapították, hogy a migrének száma 71%-kal csökkent. Egy másik kutatásban ez a csökkenés 70%-os volt, míg a placebo csoport esetén csak 11%-os. 4. Támogatja a relaxációt és javítja az alvást a melatonintermelésre való hatása révén A melatonin egy hormon, aminek fontos szerepe van az alvásszabályozásban. Este, napnyugtakor kezd el termelődni és reggelre csökken a mennyisége. Sajnos a melatonintermelésbe erősen bezavarnak a kékfényt kibocsátó elektronikus eszközök. Az 5-HTP a melatonintermelésre való hatásán keresztül csökkentheti az elalváshoz szükséges időt, az alvás hosszát és a minőségét is. Ehhez gyakran kombinálják egy GABA nevű ingerületátvivő anyaggal a szinergikus hatások maximalizálása érdekében. Adagolás és instrukciók Az 5-HTP adagolása függ attól, hogy mire szeretnéd „használni”. Egy kis iránymutatás:
Ha szeretnéd kipróbálni, akkor ezt a terméket ajánlom: http://tidd.ly/282025ea (Ez a termék icipici minikapszulákat tartalmaz) Lehetséges mellékhatásai Magas dózis esetén (napi 6-10gramm) előfordulhat hányinger, hányás, hasmenés, gyomorfájdalom, gyomorégés, bágyadtság, álmosság, szexuális problémák, izomdiszfunkciók. Ebben az esetben érdemes lehet csökkenteni a dózist vagy más táplálékkiegészítőre váltani. A mellékhatások elkerülése és minimalizálása érdekében érdemes napi 2x 50-100mg-os adaggal kezdeni és két hét után fokozatosan a szükséges mennyiségig emelni. Néhány kondíció állapotát ronthatja az 5-HTP, köztük az ADHD-t és a Parkinson-kórt. Ha olyan gyógyszerekkel együtt szeded, amik szintén hatással vannak a szerotonin szintedre (pl. egyes antidepresszánsok, köhögéscsillapítók, fájdalomcsillapítók), akkor kialakulhat a szerotonin szindróma, ami akár halálos is lehet. Nyugtatókkal együtt szedve leszedált állapotot vagy túlalvást eredményezhet. Interakcióba léphet műtétek közben használt gyógyszerekkel is, aminek szívproblémák, remegés vagy szorongás lehet a következménye, így műtétek előtt 2 héttel abba kell hagyni a szedését. Számos egyéb gyógyszerrel interakcióba léphet, így gyógyszerek szedése vagy krónikus betegség esetén konzultálj a kezelőorvosoddal! Az életmód és táplálkozási tanácsadásom tartalmaz személyre szabott táplálék kiegészítő ajánlást: www.perjeskinga.com/tanacsadas Források:
http://www.altmedrev.com/archive/publications/3/4/271.pdf https://examine.com/supplements/5-htp/ https://www.healthline.com/health/food-nutrition/5-htp-side-effects-dangers https://www.healthline.com/nutrition/5-htp-benefits#section1 https://www.medicalnewstoday.com/articles/324025.php https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3415362/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471964/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1384305 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14724051 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1722953 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17984558 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22142813 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2468734 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29360396 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3308389 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3536521 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8697046 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8728550 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9705024 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9727088 https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-794/5-htp Comments are closed.
|
Perjes Kinga
írásai, cikkei, véleménye Archívum
May 2023
|