Az „életmódváltás” kifejezés sokszor elcsépelten és semmitmondóan hangzik, holott egy fontos és életbevágó folyamat, ami nagyon is komplex lépésekből áll!
A változásokat lassan és fokozatosan érdemes beépíteni az életedbe. Nem kell mindent holnaptól tökéletesen csinálni! Kezd az egyszerűbb és a számodra könnyebben kivitelezhető tanácsok alkalmazásával, majd napról napra „add hozzá” a többit is! Nem lehet egy nap alatt életmódot váltani, ahogyan nem lehet pár nap alatt lényeges változást sem elérni benne, így a kulcs a türelem!
Nem pár nap alatt és nem is pár hét alatt jutottál odáig, ahol most tartasz, így a változáshoz is adj magadnak időt!
A sikeres életmódváltás lépései:
1. El kell hagyni bizonyos dolgokat az étrendedből anélkül, hogy túl drasztikus lenne a végeredmény.
Az örök kérdés: Mit kell elhagyni?
Erre egyszerű a válasz: Minden olyat, ami TÉGED akadályoz a céljaid elérésében.
Mivel a körülmények és a célok is mások mindenkinél, ezért nincs egy fix lista, amivel erre a kérdésre lehetne válaszolni. Egy olyan ételt vagy italt se tudnék mondani, amit mindenkinek teljesen el kellene hagynia vagy amit senkinek se.
Mindenképpen érdemes eltávolítani az étrendből azokat az alapanyagokat, összetevőket, készételeket, amik gyulladást keltenek a szervezetedben, ezáltal akadályozzák az optimális működését. Akár van ennek külső tünete, akár nincs (vagy csak nem veszed észre). Vannak olyanok, amik csak egyes embereknél okoznak problémákat (pl. laktóz, glutén), de vannak olyanok is, amik mindenkinél (pl. magas telített zsír bevitel, finomított cukor).
Ehhez fontos tisztában lenned azzal, hogy mire vagy intoleráns és mire nem, hogy ne szűkítsd le indokolatlanul a fogyasztható ételek listáját. Nem kell mellőznöd az allergéneket csak azért, mert valaki másnak problémát okoznak. Csak akkor mellőzd őket, ha SZÁMODRA problémát okoznak vagy ha bármilyen egészségügyi kondíciód ezt kívánja (pl. PCOS esetén a glutén vagy pajzsmirigy alulműködés esetén a szója). Ezért elkerülhetetlen, hogy évente egyszer elmenj vérvétel-alapú laborvizsgálatra és legalább kétévente ételintolerancia vizsgálatra, hogy tisztában legyél a tested aktuális állapotával, szükségleteivel és az egészségedet fenyegető kockázatokkal!
Ahogy már feljebb is említettem, érdemes teljesen kiiktatni a finomított cukrot az étrendből, a barna cukorral és a rejtett cukrokkal együtt! Nem lesz egészséges valami csak azért, mert barna a színe. Ez vonatkozik a kenyerekre is! Ez utóbbiakat viszont nem kell elhagyni, csak a megfelelőt választani, pl. kovászos rozskenyeret/tönkölykenyeret vagy rozs-alapú lapkenyeret (crispbread, knackebrot). A lista természetesen nem ért itt véget, rengeteg opció van még, akár gluténérzékenység esetén is. Az általam ajánlott kenyereket és kenyérhelyettesítőket az Alapanyag- és termékajánló adatbázisomban listáztam, beszerzési helyekkel együtt: https://kingareceptjei.hu(„Alapanyagok és termékek” menüpont) Itt találod meg azt is, hogy milyen édesítőket ajánlok kristálycukor és porcukor helyett. Utóbbi témáról részletesebben az Édes élet cukor nélkül című e-bookomban is olvashatsz: www.perjeskinga.com/ebook
Érdemes a sütés-főzéshez használt napraforgó olajat jobb zsírsavprofilú olajokra cserélni, mint pl. a kókuszolaj , a Paleolaj vagy az avokádó olaj. Hidegen sajtolt olajokat (pl. extra szűz olívaolaj, lenmagolaj) pedig salátákra vagy a kész ételekre öntve érdemes használni sütés-főzés helyett. Az Omega 3 bevitel megemelése miatt ajánlott a halak és tengeri herkentyűk fogyasztásának növelése, ami sajnos nagyon alacsony a magyarok körében. Ideális lenne, ha a hal, a tengeri herkentyű és a tojásfogyasztás együttes gyakorisága megegyezne a színhúsfogyasztás gyakoriságával és nem az utóbbi fordulna elő többször. Már a szupermarketekben is lehet Omega3-ban gazdag tojást kapni, ami szuper választás! Érdemes lazacolajjal vagy zsírvesztést célzó étrend esetén inkább Omega3 kapszulával is kiegészíteni az étrendet a megfelelő zsírsavprofil érdekében!
2. Életmódváltás esetén nem csak a táplálkozásra kell gondolni!
Én azt vallom, hogy az életmódot, a változást és az egészséget 50%-ban a táplálkozás, 25%-ban az edzés, a testmozgás, az aktivitás és 25%-ban egyéb életmódbeli tényezők határozzák meg. Utóbbi csoportba tartozik a megfelelő mennyiségű pihenés, a minőségi alvás, a fix bioritmus, a légzés és a stresszkezelés is. Mivel a stressz negatív hatással van a test működésére, az emésztésre és a bélflórára, ezért kikerülhetetlen, hogy találj magadnak egy stresszkezelő megoldást a problémás helyzetekre, napokra, időszakokra! A stresszmenedzsmenttel kapcsolatban az erről szóló e-bookom lehet a segítségedre, ahol a tippek jelentős része nem csak az alvást, hanem a stressz-szinted csökkentését is elősegíti, valamint az esti rutinod kialakításához is találsz tanácsokat. Az említett e-bookot itt találod: www.perjeskinga.com/ebook
Kezdd el fokozatosan beépíteni a mozgást is az életedbe, a mindennapjaidba. Ez kezdetben lehet akár csak séta, akár csoportos fitness órák, akár biciklivel közlekedés. Ha szeretsz otthon videókra edzeni, akkor ajánlom a Beyond The Motion edzésvideós csomagot, amiben az előfizetés után már több, mint 800 edzésvideó közül válogathatsz korlátlan hozzáféréssel, kezdőtől a haladóig, túlsúlyos edzésektől a nagyon profi szintig. A csomagot itt találod: www.beyondthemotion.com
Találsz az oldalon BubbleButtYoga jógavideókat is, amik a power yoga irányzatot képviselik, így egy teljesértékű edzéssel érnek fel: https://beyondthemotion.com/bubblebuttyoga
3. Ha nem muszáj, akkor ne szedj mindenre gyógyszert és antibiotikumot!
Rengeteg embernél fordul elő, hogy a legenyhébb fejfájásra is egyből gyógyszert vesz be, egy sima megfázás esetén is antibiotikumot kér az orvosától vagy egy-egy nagyobb vacsora után már kapkodja is be a savlekötőt… Hihetetlenül sok ember van, aki egy napig sem lenne meg az ilyen „tünetkezelések” nélkül. De valójában ezek nem oldják meg a problémát, nem szüntetik meg az okot, csak a tüneteket fedik el. Nem is beszélve arról, hogy milyen mértékben rombolják a bélflóra állapotát és gyengítik a gyomorfunkciókat, ami további problémák kezdete lehet.
Dr. Varga Zsuzsanna szerint (a forrást lásd a cikk végén) a gyógyszerek növelik a szervezetben lévő rezisztens kórokozók előfordulását, a túlzott antibiotikumhasználat pedig növeli az ételallergiák és intoleranciák, az elhízás, az asztma, valamint az autoimmun betegségek kialakulásának az esélyét.
Ha a felesleges, adalékanyagos és ultrafeldolgozott alapanyagokat már kiiktattad az étrendből, akkor előfordulhat, hogy úgy érzed, hogy nagyon kevés alapanyag maradt. Ennek az lehet az oka, hogy eddig nem fogyasztottad vagy nem is ismerted az egészséges és természetes alapanyagok jelentős részét. Érdemes ezeket szépen, sorban beépíteni az étrendedbe, megismerkedni és kísérletezni velük.
4. A bélflóra (mikrobiom) optimalizálása elkeserítően alulbecsült manapság.
Az ideális alapanyagok fogyasztása nem csak a tápanyagok biztosítása miatt fontos, hanem a bélflóra állapotának optimalizálása miatt is, ami hozzájárul a tápanyagok felszívódásához és az emésztés optimalizálásához is. Hiába eszel egészségesen, ha a makro- és mikrotápanyagok nem tudnak felszívódni! Sajnos kiegyensúlyozatlan bélflóra nélkül nincs se egészség, se fogyás!
A mikrobiom regenerációjához szükséges beiktatni pre- és probiotikus hatású alapanyagokat vagy kiegészítőket az étrendedbe. A prebiotikus hatású ételek táplálékot biztosítanak a jótékony bélbaktériumok számára. A legtöbb egészséges, rostban gazdag étel prebiotikus hatású, így ezzel nincs különösebb macera. Ide tartozik a spárga, a főzőbanán, a padlizsán, az endívia, a fokhagyma és a hagymafélék, a csicsóka, az articsóka, a hüvelyesek (bab, borsó, lencse), a cikória és néhány gabonaféle (pl. zabpehely, kovászos kenyér, hűtött rizs).
A probiotikus ételek tartalmazzák a jótékony baktériumtörzseket. Probiotikus étel minden, ami fermentált, pl. laktofermentált savanyúságok (savanyú káposzta, csalamádé, kovászos uborka, kimchi), tempeh, natto, kombucha, stb. Sajnos rengeteg modernkori tényező kiírtja ezeket a jótékony baktériumokat: pl. a gyógyszerek, a légszennyezettség, a tisztítószerek, a szénsavas üdítők, az elkerülhetetlen adalékanyagok, a stressz, az alváshiány, stb. Tehát az egyensúly szinte mindenkinél felborult! Ha nem tudsz minden nap fermentált ételeket fogyasztani (ami teljesen érthető), akkor érdemes probiotikus hatású készítményt szedni. Azonban sajnos azok a tartósítás és a kapszulázás miatt vagy nem maradnak életben, vagy nem is érnek el a vastagbélig, mert a gyomorban leragadnak…
Egyetlen olyan ÉLŐ, nem tartósított, nem kapszulázott termék létezik Magyarországon, ami egyszerre pro- és prebiotikus hatású, 100%-ig természetes, növényi, allergénmentes, cukormentesen előállított, nem alkohol bázisú. Minden étrendkiegészítővel kompatibilis. Ez a Herbaferm, ami attól „herba”, hogy gyógynövényekből áll, és attól „ferm”, hogy ezeket fermentált állapotban tartalmazza. Itt tudsz róla bővebben olvasni vagy megrendelni: https://herbaferm.hu/?create_account=1&ref=cf6230e8398981377bd132e5b2d76b10 A regisztrációs űrlap kitöltésénél (tehát nem a vásárlás végén!) a 724 „különleges/ajánlói kódot” add meg! A 724 ajánlói kód használatával való rendelés után írj az info@perjeskinga.com címre és ott adok INGYENES személyre szabható adagolási útmutatót a cseppekhez, hogy ki tudd maxolni a termék pozitív hatásait!
A bélflóra fontosságáról és egyensúlyáról az alábbi cikkeimben olvashatsz bővebben:
– www.perjeskinga.com/miert-olyan-fontos-a-mikrobiom
– www.perjeskinga.com/a-mikrobiom-egyensulya
– www.perjeskinga.com/az-optimalis-belflora-elonyei
– www.perjeskinga.com/meddig-kell-szedni
– www.perjeskinga.com/herbaferm
– www.perjeskinga.com/belflorank-erzekeny-lakoi-a-belbakteriumok
– www.perjeskinga.com/a-belrendszer-egeszsege
5. Érdemes megtanulnod a fűszerek és fűszernövények használatát is, ugyanis ezekkel tudod változatossá és ízletessé varázsolni a fogásokat, miközben megszámlálhatatlan pozitív hatása lesz a testedre. Kiemelném a zöld fűszereket (pl. petrezselyem, bazsalikom, oregano, rozmaring, koriander), a kurkumát, a fokhagymát és a fahéjat.
A kurkumáról ebben a cikkemben írtam: www.perjeskinga.com/kurkuma
A fokhagymáról itt: www.perjeskinga.com/fokhagyma
A fahéjról pedig itt: www.perjeskinga.com/fahej
6. Az egészséges életmód két alappillére a mennyiségi zöldségfogyasztás és a megfelelő (nem túl kevés, nem túl sok) folyadékfogyasztás.
Ez két olyan alapelv, amiben nincs kompromisszum és amik nélkül semmi más változtatásnak nincs igazán értelme. Amíg a testsúlyodnak és aktivitásodnak megfelelő minimum folyadékmennyiség nincs meg minden nap, addig csak rávezető periódusban leszel, valódi eredményeket ne várj, hiszen enélkül nem úgy működik majd a tested, ahogyan kellene! Ha nem iszol eleget, akkor székrekedésed lehet a magas rostfogyasztás mellett. Márpedig az egészséges életmód alapja a mennyiségi zöldségfogyasztás (=magas rostbevitel!) Biztos vagyok benne, hogy a jelenlegi, kevésbé komoly egészségügyi problémáid jelentős része orvosolható lenne a folyadékfogyasztás emelésével (pl. bőrproblémák, fejfájás, migrén, emésztési panaszok, koncentrációs problémák, fáradékonyság…)
Naponta MINIMUM 2 alkalommal egyél zöldségeket! (pártolt, grillezett, főtt, sült zöldség formájában, levesben, főzelékben, nyersen, fermentálva vagy salátaként). Ideálisan 5 féle zöldségből fogyassz naponta! Főleg a zöld, leveles zöldségek legyenek fókuszban, de igyekezz minél színesebb palettát varázsolni a tányérodra!
7. Miközben megváltoztatod, hogy mit és mennyit eszel, érdemes lenne arra is figyelned, hogy HOGYAN eszel!
Már önmagában ez is hatalmas változásokat okozhat az egészséged és a közérzeted szempontjából! Lassan egyél! Tudatosan vegyél levegőt minden falat után! A főétkezések elfogyasztása ideálisan ~20 percig tartson! Rágj meg alaposan minden falatot! Az emésztés és a felszívódás már a szájban elkezdődik. Könnyítsd meg ezzel a tested dolgát! Ne TV vagy számítógép előtt egyél! Ilyenkor az agyad nem veszi észre, ha tele vagy és az emésztésre sem tud koncentrálni! Ezért nem tűnnek laktatónak az ételek és nasit fogsz utána kívánni! Mindig ülve egyél! Ne állva, ne útközben, ne kapkodva, ne készülődés közben!
8. Csak akkor kezdd el a táplálékkiegészítőket szedni, ha az étrendedet és az életmódodat már rendbe tetted!
Ha instabil alapokra építkezel, akkor előbb-utóbb össze fog omlani a ház! A táplálék kiegészítők csak kiegészítik az étkezést és nem helyettesítik annak hiányosságait. A táplálékkiegészítő alapokat ebből a cikkemből ismerheted meg: www.perjeskinga.com/taplalekkiegeszito-alapok Ha az étrendedet és az életmódodat már sikeresen megreformáltad, akkor viszont tényleg érdemes beruháznod a legfontosabbakra, hogy segítséget nyújtsanak az egészséged maximalizálása érdekében és a céljaid elérésének megkönnyítésében. A táplálék kiegészítők beszerzéséhez itt találsz kedvezménykódokat: www.perjeskinga.com/kedvezmenyek
Miért van szükség táplálék kiegészítőkre? Erre a kérdésre ebben a cikkemben találsz választ: www.perjeskinga.com/miert-kell-vitaminokat-szedni
Hogyan válassz multivitamin? www.perjeskinga.com/hogyan-valassz-multivitamint
Egyéni paraméterek alapján tervezett életmód és táplálkozási tanácsadás,
ami átsegít az életmódváltás nehézségein:
