Ez a néhány szabály képezi az alapját az egészséges életnek, a tökéletes alaknak és a jó közérzetnek. Ha ezek már megvannak, akkor építkezhetsz tovább!
1. Hagyd el a mesterséges és az ultrafeldolgozott „élelmiszereket”!
Az emberek nagy része ultrafeldolgozott késztermékeken él, ami gyakorlatilag szépen lassan, észrevétlenül megöli őket. Ezeknek a készítményeknek semmilyen pozitív élettani hatása nincs. Tele vannak „mérgekkel”, hirtelen megemelik a vércukorszintedet, majd egy óra múlva visszaesik, így ismét farkaséhes leszel. Számos olyan betegségnek az okozói az adalékanyagok, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri problémák.
Ultrafeldolgozott élelmiszereknek számítanak pl. a chipsek, a konzervek, a szószok, a tartós kenyerek, az üdítőitalok, a félkész ételek és gyorséttermi kaják.
Hagyd a polcon, ha szerepel a hozzávalók között a cukor bármelyik formája, bármilyen „szirup”, ízfokozók, színezékek, részben vagy egészben hidrogénezett adalékanyagok, benzoátok, gallátok. A legkárosabb adalékanyagok: E127, E210, E211, E212, E310, E311, E312, E320 (BHA), E321 (BHT). Ezeket érdemes bemagolni és mindig csekkolni!
2. Az étkezéseid alapját a friss, szezonális zöldségek, gyümölcsök, fűszernövények, gombák, algák, teljes-értékű gabonák, hüvelyesek, magvak és „jó” zsírok képezzék!
A természetes ételeknek nincsen címkéje, nincsenek hozzávalóik. Igyekezz minél inkább természetes alapanyagokból sütni-főzni! A piacokon mindig hatalmas és olcsó választék van a hazai termelők szezonális zöldségeiből és gyümölcseiből.
Fogyassz teljes-értékű gabonákat (ez nem egyenlő azzal, hogy teljes kiőrlésű!): bármilyen rizs, köles, quinoa, hajdina, zab, amaránt, rozs, tönkölybúza, alakor, teff, cirok.
3. Térj át fokozatosan a növényi-alapú táplálkozásra!
Ez nem azt jelenti, hogy mostantól semmilyen állati eredetű élelmiszert ne fogyassz, csupán azt, hogy kb. 2/3 arányban a növényi-eredetű ételek legyenek túlsúlyban az étrendedben! Ahogy Micheal Pollen mondta: „Eat food. Not too much. Mostly plants!” azaz „Egyél ételt. Ne túl sokat. Inkább növényeket!„. A növényi-alapú táplálékok nagyban hozzájárulnak az egészségedhez.
4. Folyadékfogyasztás
A víz az emberi test alapja, ezért elengedhetetlen! Amíg nem fogyasztasz elegendő és megfelelő folyadékot, addig nem várhatod el, hogy a tested optimálisan működjön. Az elegendő alatt minimum 30 ml/testsúlykilógram mennyiséget értek és ez csak a legalsó határ! A megfelelő folyadékbevitelbe ideálisan a víz és a koffeinmentes teák tartoznak.
A folyadékfogyasztás támogatja az anyagcserét, stabilizálja a vérnyomást, szabályozza a testhőmérsékletet, segíti az emésztési és felszívódási folyamatokat.
5. Megfelelő táplálékkiegészítés
Még a legmegfelelőbb, legtudatosabb étrendet tartva sem jut hozzá feltétlenül a szervezet minden szükséges vitaminhoz és ásványi anyaghoz, hiszen manapság a zöldségek, a gyümölcsök, de még a húsok és halak sem annyira tápanyagdúsak, mint néhány évtizeddel (vagy évszázaddal) korábban. A stressz, a sport, az alváshiány, a légszennyezés, az esetleges koffein- vagy alkoholfogyasztás, egyes gyógyszerek szedése (pl. fogamzásgátló) és az elkerülhetetlen adalékanyagok fogyasztása pedig mind növelik szervezet vitamin és ásványi anyag igényét.
Egy jó minőségű, magas hatóanyagtartalmú, komplex multi (vitaminok + ásványi anyagok), Omega 3, C vitamin, valamint magnézium a legalapvetőbb „alapcsomag”, amit mindenkinek szednie kéne manapság. Ha a multidban nincs elegendő D3 vitamin, akkor azt is szükséges külön pótolni! De ez egyéni kondíciók és célok esetén bővülhet vagy eltérhet!
6. Minimum heti 3×1 órát mozogj!
Ez lehet bármilyen mozgás, amit élvezettel csinálsz. A tempós sétától kezdve a jógán és a táncon át egészen a különböző versenysportokig.
Nem csak a zsírégetés miatt fontos szempont ez, hanem megelőzheti a szívinfarktust, erősíti a szívet és az érrendszert, támogatja az anyagcserét, felfrissíti a sejtek vérellátását, erősíti az immunrendszert, kontrollálja a vércukorszintet, védhet a rák ellen, segít a stressz-kezelésben és meghosszabíthatja az életet.
7. Stresszkezelés
Sajnos olyan társadalomban élünk, aminek mindennapi részét képezi a stressz: a munkahelyi rutin, a családi kötelezettségek, emberi kapcsolatok, sorozatos konfliktusok… Szerintem ezeket senkinek nem kell tovább részleteznem. A stressz kezelése az élet minden területére jótékonyan hat. Erre mindenkinek a saját módszerét kell megtalálnia, legyen az edzés, meditáció, jóga, imádság, mantrázás vagy különféle légzés-technikák.
8. Megfelelő mennyiségű, pihentető alvás
Mindenkinek más az alvás igénye (általában 7-8 óra), azonban a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás éppúgy elengedhetetlen összetevője a szervezetünk működésének, mint az előző szempontok.
A pihentető alvás csökkentheti a szívroham kockázatát, erősíti az ereket, csökkenti bizonyos rák-típusok előfordulási esélyét, csökkenti a stresszt, csökkennek a szervezetben lévő gyulladások, energizál, élénkíti a memóriát, kordában tartja az étvágyat, csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét és regenerál.
9. Természet és napfény
Fontos hogy hetente több órát a szabad levegőn tölts el, lehetőleg a természetben, ahol napfény is közvetlenül éri a bőrt. A napfénynek fontos szerepe van az erős csontok kialakulásában és megőrzésében. Ezenfelül lecsökkenti a nyugalmi pulzusszámot és a légzések számát, a vércukorszintet, megnöveli az energiát, az erőt, tűrőképességet, stressz-toleranciát és a vér oxigénfelvevő képességét. Serkenti a pajzsmirigyet, hogy növelje a hormontermelést, ami megnöveli a szervezet alapanyagcseréjét, ezáltal több kalóriát éget el.
Életünkhöz, anyagcserénkhez friss oxigénre van szükségünk, amihez a belvárosban nem jutunk hozzá. Az oxigén normalizálja a vér keringési sebességét, növeli a sejtszintű anyagcsere-teljesítményt és az életerőt, valamint lassítja az öregedést is.
